Muminki w komiksowym świecie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 17:30
Opowieści o Muminkach już od kilkudziesięciu lat towarzyszą czytelnikom na całym świecie. Stworzony przez Tove Jansson baśniowy świat Doliny Muminków doczekał się adaptacji filmowych, przedstawień teatralnych, opery czy słuchowisk radiowych. Teraz można śledzić losy sympatycznych stworków, czytając komiks.
W Finlandii Muminki można spotkać na każdym krokuzdj. ilustracyjne
W Finlandii Muminki można spotkać na każdym kroku/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nuntiya
Spisbergen turyści góry Norwegia 1200.jpg
Kryminały do nauki języka szwedzkiego

Fińska autorka Tove Jansson była nie tylko znakomitą pisarką, autorką powieści i opowiadań o mieszkańcach Doliny Muminków, ale także graficzką i rysowniczką. Ilustrowała swoje książki i stworzyła cykl komiksowych opowieści o uroczych trollach. Po wielu latach również i polscy fani Muminków mogą je przeczytać.


Posłuchaj
04:30 Czwórka/ Dajesz Radę - Muminki 04.03. 2021.mp3 W audycji mówimy nowym wydaniu komiksu o Muminkach (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Mimo upływu lat twórczość Tove Jansson jest aktualna, a miłość do Muminków przekazuje się z pokolenia na pokolenie. - Komiksy muminkowe to są opowieści dla trochę starszego czytelnika. To nie są opowieści dla dzieci, oczywiście młody czytelnik znajdzie w nich swoje radości i frajdy, bo są to Muminki - ta magiczna, dziwna, czasami smutna, czasami wesoła opowieść o niezwykłych stworzeniach mieszkających w dolinie - mówi Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont. - Tak naprawdę komiksowe Muminki powstawały jako pasek komiksowy do gazet codziennych. W kulturze anglosaskiej jest tradycja sięgająca początku XX stulecia, że w gazetach codziennych publikowane są na ostatniej stronie paski komiksowe. Stąd pochodzi Garfield, Fistaszki, Gilbert. W latach 60. takie paski ukazywały się też z Muminkami. 

Muminki_shutter_1200_Subodh Agnihotri.jpg
Muminki mają 75 lat

Zobacz także:

Na potrzeby komiksu Tove Jansson dodała nowych bohaterów, a także wyprowadziła czytelników poza Dolinę Muminków. - Cała kolekcja będzie się składała z czterech tomów - tłumaczy gość audycji. - Dwa pierwsze z nich są w całości napisane i narysowane przez autorkę, natomiast dwie kolejne to dzieło Larsa Janssona, brata Tove, który przejął po niej tworzenie Muminków. Pisarka jednak nadzorowała warstwę tekstową i graficzną.

Sława Muminków wyszła daleko poza granice Finlandii, a tam można je spotkać dosłownie wszędzie. - Pojawiają się, gdzie tylko mogą: na kubkach, koszulkach, torebkach, T-shirtach, poduszkach, odblaskach... właściwie wszędzie - mówi Ania, autorka bloga Finnishcafe.


Posłuchaj
11:26 Czwórka/Dajesz Radę - finski nauka języka 04.03.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o języku fińskim (Dajesz Radę/Czwórka)

 

W audycji mówimy również o języku fińskim i zdradzamy, czy trudno nauczyć się języka Muminków.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Goście: Tomasz Kołodziejczak (wydawnictwo Egmont), Ania (autorka bloga Finnishcafe)

Data emisji: 04.03.2021

Godz. emisji: 14.08

aw


Czytaj także

Czym dokarmiać ptaki zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:30
Wysypujemy im smakołyki do karmników, zwłaszcza zimą, kiedy jedzenia w przyrodzie jest mniej. Czy podawany przez nas pokarm jest właściwy dla konkretnych gatunków ptaków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język "Tysiąca i jednej nocy". Czy trudno się nauczyć arabskiego?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 20:45
Która mała dziewczynka nie marzyła, żeby być arabską księżniczką? Żeby nią zostać, dobrze jest poznać język arabski. Teraz np. język ten przybliża nam sport, bo wszystkie oczy są skierowane na Egipt. Tam właśnie, do 31 stycznia, trwają mistrzostwa świata w piłce ręcznej. Sprawdzamy, czy łatwo jest się nauczyć języka wyznawców islamu.
rozwiń zwiń