Survival, strzelnica, WOT. Polacy gotowi na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 19:00
Coraz więcej Polaków interesuje się survivalem. Przyczyniły się do tego wojna na Ukrainie, ale także pandemia i związane z nią obawy, które towarzyszą wielu już od ponad dwóch lat. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/klyots

- Wykonaliśmy badanie na temat zagrożeń, których najbardziej boją się Polacy, i w całym spektrum zagrożeń: klimatycznych, biologicznych, chemicznych, naturalnych i ekonomicznych wojna wysunęła się na pierwsze miejsce - podkreśla Piotr Czuryłło, założyciel Fundacji Polish Preppers Network. - Wielu Polaków poczuło także potrzebę przeszkolenia się z obsługi broni. 

Potwierdzają to właściciele strzelnic. - Po tygodniu od rosyjskiej agresji na Ukrainę zaczął się u nas wzmożony ruch - przyznaje Piotr Mioduchowski, współwłaściciel firmy szkoleniowej i strzelnicy. - Doszło nawet do tej sytuacji, że w Polsce zabrakło pewnego rodzaju amunicji. I to nie dlatego, że trafiła ona na Ukrainę, tylko dlatego, że wystrzelaliśmy ją na strzelnicach. Na strzelnicę zapisują się także Ukraińcy, którzy przyjechali do naszego kraju. - Chcą nauczyć się strzelać, a potem wrócić do siebie i walczyć o swój kraj. Ale zdecydowana większość osób, które do nas trafiają, to Polacy. I nie jest to nic nowego, bo kiedy tylko w Europie wybuchał konflikt zbrojny, od razu mieliśmy więcej klientów - dodaje rozmówca Marty Zinkiewicz.  

Podobne spostrzeżenia mają także pracownicy sklepów z militariami oraz specjalistycznych sklepów sportowych. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim akcesoria oraz odzież do górskich ekspedycji czy długich spacerów po zalesionych terenach. Coraz więcej osób deklaruje też chęć wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej. - Tuż po wybuchu wojny zainteresowanie służbą wzrosło siedmiokrotnie - mówi płk Arkadiusz Mikołajczyk, szef sztabu Dowództwa WOT. - Myślę, że śmiało można już dziś powiedzieć, że takiego zainteresowania siłami zbrojnymi jak w tym roku dawno nie było. 

Posłuchaj
04:51 CZWÓRKA Czat Czwórki - survival 27.07.2022.mp3 Survival - co oznacza w praktyce? (Czat Czwórki/Czwórka)

W ciągu ostatniego półrocza do Wojsk Obrony Terytorialnej zgłosiło się ponad 13 tysięcy ochotników. 6 tysięcy z nich już przystąpiło do służby w WOT, a kolejne wnioski są rozpatrywane. Ponad 33 proc. chętnych to osoby w wieku do 30 lat.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 27.07.2022

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

Obawiamy się zagrożeń, które są mało prawdopodobne

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 08:00
Juwenalia w Krakowie miały być świętem studenckiej braci i radości. Atak nożownika spowodował jednak, że cztery niewinne osoby trafiły do szpitala. Czy to znaczy, że mamy zacząć się bać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczne wakacje. To trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 19:44
Góry, morze, jeziora, rzeki, a nawet miasta - wszędzie tam, gdzie korzystamy z wakacyjnej laby, może zdarzyć się sytuacja groźna i trudna. Trzeba wiedzieć jak reagować, jak pomagać, a jednocześnie być bezpiecznym. 
rozwiń zwiń