Stres - cichy zabójca. Niełatwo z nim żyć

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 11:44
Ponad połowa Polaków stresuje się przynajmniej raz w tygodniu! Cichy zabójca, zaliczany do chorób cywilizacyjnych naszych czasów - stres.
Do specjalistów psychologów i psychiatrów zgłasza się o kilkaset procent osób więcej niż kilka lat temu
Do specjalistów psychologów i psychiatrów zgłasza się o kilkaset procent osób więcej niż kilka lat temuFoto: Shutterstock/fizkes

Obecne tempo życia sprawia, że nie możemy od niego uciec, stres odczuwamy go zarówno w pracy, szkole i w życiu codziennym. Według najnowszego raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego "Kondycja psychiczna Polaków", aż 62 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu doświadcza stresu. Stres jest naturalnym uczuciem radzenia sobie z określoną sytuacją. Często jest dla nas motywatorem, niekiedy zaś jest niezbędny do przetrwania, stanowiąc mechanizm walki lub ucieczki mówiący, kiedy i jak ma zareagować organizm na niebezpieczeństwo.

Jednak kiedy w jednym czasie pojawia się zbyt wiele czynników stresogennych, może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi czy problemy z sercem, a także wpłynąć na procesy poznawcze, ponieważ wiąże się z podwyższonym poziomem hormonu wpływającego na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, kortyzolu.

O stresie porozmawiamy z Kingą Rochalą, psycholog, psychoterapeutą w Mazowieckim Szpitalu Mind Health im. prof. Antoniego Kępińskiego.

W "Czacie Czwórki" poruszymy też temat Dnia Zdrowego Jedzenia. Sprawdzimy co to dziś oznacza, jak się to mienia. Czy zalecenia dietetyków zmieniają się w czasie, czy jajka są dziś zdrowe, co z masłem? Z dietetyczką porozmawia Anna Depczyńska.  

Spotkamy się też ze światem charakteryzacji. Widzowie byli pod wrażeniem charakteryzacji Anny Dymnej w serialu "Wielka Woda". Na ekranie aktorka wygląda na dużo grubszą i starszą, a jej twarz pokazuje zmęczenie i stres. Jak powstaje taka charakteryzacja? Co można zrobić za pomocą makijażu, a na ile to kwestia aktorów? Kiedy aktor musi naprawdę przytyć do roli, a kiedy charakteryzator jest w stanie sprawić, że postać wyda nam się "większa"? Jak na twarzy zarysować strach, ból i zmęczenie? 

W audycji zapraszamy również na popołudniowy przegląd sportowy. 

***

Na audycję z cyklu "Czat Czwórki" we wtorek (08.11) o godzinie 15.05 zaprasza Weronika Puszkar

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka ludzie Ziemia
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amazja - superkontynent przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 15:53
Nasze siedem kontynentów powstało z Pangei - superkontynentu istniejącego w odległej przeszłości. Naukowcy odkryli, że za kolejne setki milionów lat lądy mogą się ponownie połączyć. Sprawdzamy, jak może do tego dojść.
rozwiń zwiń