Jak uciec od lęku i stresu?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 11:02
Sytuacja geopolityczna, wojna na Ukrainie powodują, że w wielu z nas narasta strach, lęk, pojawia się panika. Warto zadbać o siebie, pomyśleć jak zredukować ten stan. Sport może pomóc. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

W "Rozbieganych" sprawdzimy, w jaki sposób sport pomaga zredukować stres i lęk? Jakie techniki skupienia, wyciszenia i koncentracji zalecają psychologowie sportu sportowcom przed startami w zawodach? Czy każdy może z nich korzystać?

Naszym gościem będzie Joanna Budzis, psycholog sportu.

Po 9.40 sprawdzimy jak idą przygotowania do ogromnego, wyjątkowego projektu: Tropem Wilczym 2022 - 10. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To jubileuszowa odsłona wydarzenia. W pierwszej edycji uczestniczyło zaledwie kilkunastu pasjonatów historii, ale to dzięki nim wszystko się zaczęło.

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować wydarzenie Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Takie były początki. W 2020 roku bieg zgromadził 75 tysięcy osób, w 370 lokalizacjach. Biegaczy, pasjonatów historii nie pokonała nawet pandemia, w 2021 roku, przy zachowaniu koniecznych środków bezpieczeństwa, pobiegło 66 tysięcy osób. W 2022 roku organizatorzy wciąż zapraszają chętnych biegaczy do zgłoszeń, a czeka na nich mnóstwo wyjątkowych tras. 

Tropem Wilczym 2022 - 10. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaplanowano na 6 marca. Polskie Radio objęło wydarzenie swoim patronatem. 

***

Na audycję z cyklu "Rozbiegani" w piątek (25.02) o godzinie 9.05 zaprasza Karina Terzoni

pj/mat.pras.

Czytaj także

Ciałopozytywność. Nie liczy się wygląd, tylko to, jak go interpretujesz

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 19:00
Każdy z nas ma w sobie coś, co jest fajne i co jest przeciętne. Ważne jest jednak nie to, jak wyglądamy, tylko jak ten wygląd interpretujemy - mówi Aleksandra Dejewska - psycholożka i terapeutka zaburzeń odżywania. - Można mieć świadomość mankamentów, ale nie można definiować siebie przez taki "brak".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak za pomocą diety wydłużyć życie? Dieta optymalna pomoże

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 10:45
Według norweskich naukowców niewielkie zmiany w diecie mogą wydłużyć życie nawet o dziesięć lat. Opracowali oni dietę opcjonalną, która ma w tym pomóc. Sprawdzamy, na czym polega.
rozwiń zwiń