Rozmowa kwalifikacyjna - jak się do niej przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 11:10
Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to połowa sukcesu. Obok naszej wiedzy i doświadczenia, to ona może zadecydować o dalszej naszej zawodowej drodze. - Rekrutacja to proces sprzedaży swoich kompetencji - podkreśla Angelika Śniegocka, autorka książki "Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących".
Książka Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących podpowie, na co zwrócić uwagę podczas spotkania o pracę.
Książka "Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących" podpowie, na co zwrócić uwagę podczas spotkania o pracę.Foto: shutterstock/fizkes

Angelika Śniegocka w Czwórce zdradza, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę. - To, czego kandydaci często nie zauważają, to fakt, że wakat jest pewnego rodzaju problemem dla pracodawcy i naszym zadaniem jest pokazać, że możemy go rozwiązać - mówi. - Rekrutacja polega na procesie sprzedaży swoich umiejętności i tym, żeby wejść w buty pracodawcy. Poczuć, jak ja ze swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem mogę mu pomóc na tym stanowisku.

Nie tylko kompetencje

Jak zaznacza gość audycji, dobrą informacją dla kandydatów jest fakt, że nie zawsze daną rekrutację wygrywają najlepsi kandydaci. - Jest to poruszanie się pomiędzy różnymi aspektami. Pomiędzy tym, jakie kandydat ma doświadczenie, jakie ma cechy osobowości i oczekiwania finansowe - wymienia. - Wszystkie to jest ze sobą porównywane. Zdarza się, że kandydat, który wydaje się lepszy i ma lepsze od nas kwalifikacje, może się okazać dla pracodawcy za drogi. Nie jest on w stanie kupić jego kompetencji.


Grunt to dobre przygotowanie

Warto pamiętać o tym, żeby dobrze się sprzedać, nie martwić się ilością złożonych aplikacji na dane stanowisko, a przede wszystkim dobrze się przygotować do rozmowy. Większość pytań da się przewidzieć. Jak radzi specjalistka, najlepiej dobrze przeczytać ogłoszenie o pracę, bo tam są zawarte rzeczy, o które pracodawca będzie pytać. Lista wymaganych kompetencji jest podana, dlatego dobrze sobie przygotować przykłady naszych działań, którymi możemy się pochwalić podczas rozmowy.

Wiele rozmów odbywa się online, dlatego warto zadbać wcześniej o szczegóły techniczne. Dobrze sprawdzić działanie programu, czy platformy, z pomocą której odbędzie się spotkanie. Zadbać nie tylko o swój adekwatny, profesjonalny wygląd, ale również o otoczenie, światło i właściwy kadr.

Zobacz także:


Trudna rozmowa o pieniądzach

Do jednych z trudniejszych elementów rozmowy należy rozmowa o pieniądzach. - Dobrze przed spotkaniem zrobić rozeznanie o stawkach na rynku. Można takie informacje zdobyć, czytając raporty różnych firm rekrutacyjnych lub sprawdzając na portalach poświęconych pracy - mówi specjalistka. - Dobrze również znać swoją motywację. Nie zawsze zmieniamy pracę tylko dla pieniędzy, czasami robimy to dlatego, żeby przejść do bardziej prestiżowej firmy, zmienić nazwę stanowiska, poprawić warunki pracy. Warto to przeanalizować i oszacować swoją stawkę. Na początku bezpiecznie jest podać widełki cenowe, za które chcemy pracować i dodać, że wysokość pensji możemy doprecyzować, kiedy poznamy szczegółowy zakres obowiązków. Jest to wytrych, który pozwoli nam zarządzić informacją o oczekiwaniach finansowych na późniejszym etapie rekrutacji.

Podczas rozmowy jest także czas na pytania do pracodawcy. Nie powinniśmy się wtedy koncentrować tylko na benefitach, które w związku z podjętą pracą możemy otrzymać. - Dobrze sprawdzić, jakie zadania czekają nas na danym stanowisku, jakie są cele i struktura działu - wylicza Angelika Śniegocka. - To są pytania bardzo dobrze odbierane przez pracodawców, ponieważ w ten sposób pokazujemy także nasze zainteresowanie firmą i pracą.


Posłuchaj
11:59 Czwórka/Pierwsze Słyszę - rozmowa kwalifikacyjna - 24.01.2022.mp3 Angelika Śniegocka opowiada, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Angelika Śniegocka (autorka książki "Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących")

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 08.15

aw

Czytaj także

Przebranżowienie. Kolejny skutek pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:30
Wystarczył rok, by ludzie, którzy od lat pracowali w jednym zawodzie, musieli zmienić branże i pomyśleć o nowej ścieżce kariery. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rynek pracy 2022 zdominują rekrutacje i podwyżki płac. Raport: plany mogą być zweryfikowane przez pandemię

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 11:42
W 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, natomiast obniżki płac zaledwie 3 proc. firm - wynika z raportu firmy Hays Poland. Pracodawcy zamierzają również rekrutować specjalistów z IT, sprzedaży, finansów i księgowości oraz zajmujących się obsługa klienta i produkcją.
rozwiń zwiń