"Nie daj się zrobić w konia" - kupuj bilety ze sprawdzonych źródeł

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 19:30
Podczas ostatniego wakacyjnego sezonu koncertowego zaobserwowano, że liczba oszustw związanych ze sprzedażą biletów na wydarzenia wzrosła. Kampania "Nie daj się zrobić w konia" ma na celu budowanie świadomości ryzyka, jakie niesie zakup biletów z niepewnych źródeł.
Metallica latem 2023 roku dwa razy zagra w Polsce
Metallica latem 2023 roku dwa razy zagra w PolsceFoto: Shutterstock/Yulia Grigoryeva

Po przerwie pandemicznej powróciły na nasze sceny koncerty światowych gwiazd. Fani muzyki szukają możliwości zakupu biletów, zwłaszcza gdy podstawowa pula biletów na koncert ulubionego artysty się wyczerpała. Jednak w ostatnim czasie nasiliły się oszustwa biletowe.

- W ostatnim roku zaobserwowaliśmy dużo takich sytuacji. Informację o skali zjawiska mamy między innymi z kontroli wejścia na wydarzenie. Najczęściej podczas skanowania biletu okazuje się, że ich kody są nieważne, wtedy zaczynają się rozczarowania - opowiada Urszula Heliasińska z Going. - To jest kilka procent w skali koncertu, co przy tysiącach osób daje sporą skalę. Zdarza się też tak, że zapłacimy za koncert i nawet nie zobaczymy biletu.

Młodzież - łakomy kąsek oszustów

Oszuści są coraz sprawniejsi. Budują strony, które łudząco przypominają te firm dystrybuujących bilety. Jednak najwięcej oszustw zdarza się w mediach społecznościowych. - Najczęściej naciągacze żerują na młodych osobach i podszywają się pod ludzi, którzy nie mogą iść na koncert, bo zachorowały, lub z innych przyczyn nie mogą w nim uczestniczyć - tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. - Oferują odsprzedanie biletu, czasem w preferencyjne cenie.

Oszuści, działając na fali popularności artysty i wykorzystując fakt, że bilety na koncert się szybko sprzedały, wystawiają bilety do sprzedaży w cenie wyższej niż rynkowa. Jak zaznacza gość Czwórki, taki proceder jest karalny.


Zgłaszaj na policję

Co zrobić, gdy zostaliśmy oszukani i straciliśmy pieniądze. - Należy zgłosić się na policję i zawsze zachowywać linki do stron i screeny takich transakcji - radzi Ula Heliasińska. - Potrzebne jest to, żeby udokumentować przekręt. Nie poddawajmy się i walczmy o swoje pieniądze. Na pewno nie będziemy jedynymi oszukanymi osobami. Skala ma także znaczenie przy działaniach policji. W tym roku mam przykłady, gdy organom ścigania udało się ująć oszustów sprzedających fałszywe bilety.


Posłuchaj
09:10 Czwórka/Czat Czwórki - "nie daj się z robić w konia" 06.12.2022.mp3 W audycji rozmawiamy o kampanii "Nie daj się zrobić w konia" (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jak nie dać się oszukać?

Jak radzi rozmówczyni Piotra Firana, najlepiej w ogóle nie dopuszczać do takich sytuacji. - Kupujmy bilety z legalnego źródła. Organizatorzy koncertów zawsze podają partnerów, z którymi współpracują. Kupujmy więc bilety tylko od nich i żadnych innych - radzi gość audycji. - Nie szukajmy biletów na własną rękę w mediach społecznościowych. Nasza aplikacja ma funkcję, gdzie nasi użytkownicy mogą sobie przekazywać bilety. Po jego otrzymaniu opłacamy go, a transakcja przeprowadzona jest legalnie.

Sprawdź także:


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Urszula Heliasińska (Going)

Data emisji: 06.12.2022

Godzina emisji: 15.15

aw/kd/kor

Czytaj także

Jak chronić dane w sieci? "Przestępcy wiedzą o tobie wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 20:16
Wakacje to czas rozprężenia, podczas którego nie zawsze pamiętamy, by właściwie chronić nasze dane. To wykorzystują przestępcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budżetowanie może ułatwić życie i pomóc osiągnąć cele

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 17:00
Po co nam rozpisywanie budżetu domowego? Po to, aby dobrze wykorzystać zarabiane przez nas pieniądze i znacznie szybciej realizować cele i marzenia.
rozwiń zwiń