#Przyjaźniedlaautyzmu. Kampania przeciwko przemocy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 17:40
1 na 100 osób w Europie żyje w spektrum autyzmu, a tylko 13 procent wie, co to tak naprawdę oznacza - przekonują naukowcy. I dodają, że to właśnie ta grupa częściej narażona jest na przemoc i na społeczne wykluczenie. 
Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych.
Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych.Foto: shutterstock.com/Ya_Anna_Koneva

Przemoc, dyskryminacja, wykluczenie

Jan Gawroński ma 17 lat. Jest koordynatorem pierwszego w Polsce Klubu Świadomej Młodzieży Autism Team i - od sześciu lat - samorzecznikiem i rzecznikiem Praw Osób ze Spektrum Autyzmu. Jest także jednym z pomysłodawców kampanii "Stop przemocy! #przyjaźniedlaautyzmu", która została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. - Podjęliśmy takie działanie, bo jest  potrzebne w kontekście przemocy, która dotyka osoby w spektrum autyzmu znacznie częściej niż osoby neurotypowe. Widzimy to w liczbie spraw, które zgłaszane są do Społecznego Pogotowia Interwencyjnego naszej fundacji - mówi gość Czwórki. - Osoby w spektrum autyzmu są wykluczane i dyskryminowane. 

"Skupimy się na autentycznych historiach"

Jak przyznaje rozmówca Piotra Firana, temat jest mu dobrze znany, bo sam rozwija się w spektrum autyzmu. - Zdiagnozowano mnie, kiedy miałem trzy lata. Trafiłem na dobrych specjalistów i fajnych ludzi, ale nie wszyscy mają takie szczęście - opowiada. - W kampanii stawiamy na osobiste historie i dzielimy się nimi w mediach społecznościowych. To są świadectwa osób, które zetknęły się z przemocą.  

Gdzie szukać pomocy?

Kampania będzie prowadzona przez cały kwiecień - miesiąc wiedzy o autyzmie. A ta wiedza w naszym kraju nie jest duża. Według Fundacji JiM 95 proc. Polaków nie potrafi dokładnie wyjaśnić, czym jest autyzm, a ponad połowa z nas czerpie wiedzę o spektrum z filmów lub seriali - mówią wyniki "Ogólnopolskiego badania świadomości autyzmu" sprzed kilku lat.

STOP przemocy #przyjaźniedlaautyzmu | Fundacja Autism Team

- Każda osoba, która trafia do Klubu Świadomej Młodzieży Autism Team, ma za sobą doświadczenia życia w spektrum, ale także przeżycia związane z dyskryminacją i wykluczeniem. Opowiadamy o nich i jednocześnie dajemy sygnał innym, że jeśli spotkają się z takimi zachowaniami, nie są w tym sami. Oferujemy pomoc i podpowiadamy, gdzie jeszcze można ją znaleźć. Na przykład u Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, a także w ośrodkach wsparcia interwencji kryzysowych i miejskich ośrodkach pomocy - dodaje Jan Gawroński.  

Posłuchaj
10:07 CZWÓRKA Czat czwórki - kampania 03.04.2023.mp3 O kampanii "Stop przemocy!" opowiada jej współtwórca Jan Gawroński (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jan Gawroński (jeden z pomysłodawców kampanii "Stop przemocy! #przyjaźniedlaautyzmu")

Data emisji: 03.04.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Zaburzenia odżywiania. "To walka z własnym ciałem o ciało"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 18:00
W walce z własnym ciałem o ciało stawka jest wysoka. Chodzi o to, by doprowadzić je do granicy niebytu, nieistnienia. Tak wygląda codzienność osób, które w książce "Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu" opisała Klaudia Stabach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka z depresją. Nieoceniona rola bliskich

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 18:19
Depresja to nie tylko smutek czy przygnębienie to chorobą podstępną i wyniszczającą. Na całym świecie na depresję choruje 350 mln ludzi. Jak ją rozpoznać i kiedy zwrócić się o pomoc?
rozwiń zwiń