Anoreksja. Aktualny problem nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 15:19
W czasach mody na zdrowy, sportowy styl życia rzadko porusza się temat anoreksji. Niestety nadal nie jest to temat marginalny.
Audio
  • Anoreksja. "Izolacja to jeden z symptomów choroby" (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock

Anoreksja to aktualny problem

Nawet 33 proc. nastolatków w Polsce odchudzało się stosując bardzo drastyczne metody. Z badań wynika, że na anoreksję cierpi jedna na 20-25 młodych osób czyli jedna osoba na szkolną klasę. Psychiatrzy alarmują, że przyczyną anoreksji jest przede wszystkim samotność. Do problemów z tą chorobą przyznaje się coraz więcej młodych kobiet.

Naśladowanie nierzeczywistych standardów

- Zaczyna się od porównywania się do innych - mówiła Ewa Galus-Raczyńska z Fundacji Światło dla Życia. - Dążymy do tego, by wyglądać jak inni, w dużym stopniu przyczyniają się do tego media społecznościowe, które kreują nienaturalny wizerunek ludzi.

- Przyczyny są różnie. Najczęściej to brak uwagi rodziców, nieumiejętne stosowanie diety, naśladowanie innych. Nie zauważają momentu, w którym odchudzanie wymyka się im spod kontroli.

To choroba, która wyklucza

- Skupiałam się tylko na sobie i na osiągnięciu celu, którym było schudnięcie. W pewnym momencie interesowały mnie już tylko pory jedzenia, gramatura posiłków, treningi. Przestało mi zależeć na kontakcie z rówieśnikami - mówiła opowiadająca o swojej walce z chorobą Gabriela Król. - Izolacja to jeden z symptomów choroby - dodawała Ewa Galus-Raczyńska.

Jak wygląda funkcjonowanie osób mierzących się z tą chorobą? W Czwórce opowiadała o tym podopieczna Fundacji Światło dla Życia Gabriela Król. Jak wygląda program leczenia anoreksji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Ewa Galus-Raczyńska (Fundacja Światło dla Życia), Gabriela Król (pacjentka walcząca z anoreksją)

Data emisji: 18.11.2019

Godzina emisji: 20.08

ac/kul

Czytaj także

Patrick Ney: poprzez moje filmy opowiadam światu o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 16:49
Patrick Ney, dziennikarz filmowiec i bloger, to Brytyjczyk, mieszkający na stałe w Polsce. Zakochał się w naszym kraju, i dziś tworzy filmy, by promować Polskę poza jej granicami, głównie w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym dla młodzieży jest patriotyzm?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 12:23
11 listopada minęło 101 lat odkąd Polska odzyskała niepodległość. Czy dziś wciąż jesteśmy patriotami? Czym jest patriotyzm w czasach pokoju?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak na nasz wzrok działają okulary zerówki?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 17:10
Nosimy je czasami po prostu, bo są modne. A jak wpływają na nasz wzrok? Jedni uważają, że męczą oczy, inni, że je chronią, np. przed światłem z komputera. Jaka jest prawda?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocieplenie klimatu to nie mit. Włosi to wiedzą

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:05
Włoskie ministerstwo edukacji chce, by ich system edukacji był pierwszym na świecie, gdzie najważniejszymi będą nauka o społeczeństwie i środowisku. Inne przedmioty mają funkcjonować wokół tych zagadnień. 
rozwiń zwiń