Raport "Student w pracy". Ile w Polsce zarabia studiująca młodzież? 

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 19:55
W badaniu "Student w pracy" wzięli udział studenci z największych 12 polskich miast. W stosunku do ubiegłorocznego raportu zarobki żaków wzrosły średnio o tysiąc złotych. Sprawdzamy, ile zarabiają polscy studenci.
Studenci mają coraz wyższe aspiracje finansowe
Studenci mają coraz wyższe aspiracje finansoweFoto: shutterstock/ITTIGallery.

To już piąta edycja badania "Student w pracy" przeprowadzone w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. - Celów tego badania jest wiele, ale można wskazać dwa najważniejsze. Pierwszym jest monitoring aktualnych zarobków i aspiracji studentów - mówi Piotr Zimolzak SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii. - Drugim celem jest pozyskanie pewnej wiedzy o tym, jak mogą się kształtować w najbliższej perspektywie oczekiwania wobec rynku pracy ze strony potencjalnego kandydata.


Najlepsze zarobki w Bydgoszczy i Toruniu

Badanie przeprowadzono na próbie 800 studentów z różnych miast. - Z naszego raportu wynika, że prawie co piąty student w Polsce zarabia pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych. Drugie tyle otrzymuje między trzy a cztery tysiące złotych miesięcznie - tłumaczy specjalista. - Wzrosła liczba osób, które na rękę dostają jeszcze więcej, ale także tych, które zarabiają co najwyżej tysiąc lub dwa.

Jak zauważa gość Czwórki, najwięcej dobrze zarabiających studentów odnotowano w Bydgoszczy i Toruniu. Nad drugim biegunie znalazło się Trójmiasto, w którym w 2023 r. wykazano największy odsetek studentów zarabiających poniżej tysiąca złotych netto. - Jak to na studiach, w większości studenci pracowali w niepełnym wymiarze. Połowę próby stanowiła umowa o dzieło i umowa zlecenie - zwraca uwagę rozmówca Piotra Firana. - Przy tak niewielkiej próbie nie można jednak mówić o ogólnym trendzie. Górę biorą bowiem takie pojedyncze elementy, jak charakter pracy, miejsce pracy, czas pracy itd.

 

Czytaj także:

Studencki apetyt finansowy rośnie 

Studenci, mimo mediany zarobków pomiędzy 3 a 4 tysiącami, mają większe aspiracje finansowe, a ich oczekiwania są zdecydowanie wyższe. - Na pytanie, ile chcieliby zarabiać tu i teraz, w odpowiedziach studentów padały kwoty średnio o dwa tysiące wyższe, czyli półtora raza więcej niż dotychczas. Z kolei w perspektywie jednego roku oczekiwana kwota jest dwukrotnie wyższa - zauważa specjalista. - Za trzy lata chcieliby zarabiać trzy razy więcej. W perspektywie dziesięciu lat mówimy o kwotach rzędu 10 tysięcy netto. Więc studenci mają świadomość tego, że zarabiają poniżej swoich możliwości.

W założeniu jego twórców raport ma stanowić cenną wskazówką dla agencji rekrutacyjnych i specjalistów HR w kształtowaniu polityki rekrutacyjnej. To też próba odpowiedzi na pytanie, z jakimi zachowaniami i oczekiwaniami przyszłych pracowników będą mierzyć się w przyszłości pracodawcy.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Piotr Zimolzak (SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii)

Data emisji: 30.05.2023

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Jaką mam zdolność kredytową? Jak ją podwyższyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 18:46
Analizy firm finansowych pokazują, że zdolność kredytowa Polaków spadła w ostatnim czasie średnio o 20-25 procent. Czy są sposoby, by ją podwyższyć?
rozwiń zwiń