Co sprzyja rozwojowi nowotworów?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 20:30
Około 100 tysięcy osób rocznie umiera z powodu nowotworów w Polsce - tak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów. 70 tysięcy udaje się uratować. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby, ale i profilaktyka.  
Palenie tytoniu  jest jednym z czynników rakotwórczych
Palenie tytoniu jest jednym z czynników rakotwórczychFoto: shutterstock/Egor_Kulinich

Groźny dym papierosowy

Możemy wymienić co najmniej kilka czynników rakotwórczych, których działanie można ograniczyć albo całkowicie ich unikać. Europejski Kodeks Walki z Rakiem i inne analizy wskazują, że wśród tych czynników, w Polsce i w innych krajach europejskich, na pierwszym miejscu jest narażenie na dym tytoniowy.

W Polsce szacuje się, że narażenie na dym tytoniowy odpowiada za około jedną czwartą zgonów nowotworowych - mówi dr Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. - Należy też podkreślić, że nie chodzi tylko i wyłącznie o czynne palenie, czyli wtedy, kiedy my sami sięgamy po papierosa, ale też o bierne, które jest tak samo szkodliwe. 


Uwaga na nadwagę

Kolejnym istotnym czynnikiem rakotwórczym jest  otyłość. Jak mówi lekarz, w Polsce mamy 20 procent otyłych mężczyzn dorosłych i 20 procent kobiet. - Nadwagę ma blisko 70 procent mężczyzn i 50 procent kobiet. Niestety są obawy, że część z tych osób przesunie się też w stronę otyłości. Nie zawsze w odpowiednim momencie zapali się nam czerwona lampka, i zauważymy, że wskaźnik BMI wkroczył w przedział dla otyłości - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Jeśli jednak to zaobserwujemy, powinniśmy robić wszystko, żeby wrócić do prawidłowej masy ciała.

Pomóc może w tym aktywność fizyczna, ale także odpowiednia dieta, która powinna być jak najbardziej różnorodna. Powinna składać się z warzyw, owoców i kasz, powinniśmy też unikać czerwonego mięsa oraz ograniczyć żywność przetworzoną. 

Zobacz także: 


Pośrednim czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka jest stres. - Kiedy się stresujemy, nie wysypiamy się. Jesteśmy mniej aktywni fizycznie, sięgamy po papierosy i gorzej się odżywiamy - tłumaczy dr Paweł Koczkodaj. - Chcemy też uruchomić nasz ośrodek nagrody i poczuć się lepiej. Kiedy się stresujemy, sięgamy częściej po alkohol i pokarmy, które są bardziej bogate w cukier i w tłuszcze, bo takie pożywienie niestety sprawia nam najwięcej przyjemności. Wtedy też ryzyko chorób nowotworowych rzeczywiście się zwiększa


Posłuchaj
03:50 Czwórka/Czat Czwórki - nowotwory 13.06.2023.mp3 W audycji mówimy o czynnikach sprzyjających rozwojowi raka (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Audycja jest zrealizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia w ramach kampanii społecznej "Planuję długie życie". 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.06.2023

Godzina emisji: 15.45

aw

Czytaj także

Choroba palaczy - rak płuc. Co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 21:00
Rak płuc rozwija się przez lata, zwykle nie dając objawów, a jedną z przyczyn jego powstawania jest palenie papierosów. Jest to najczęstszy nowotwór występujący u kobiet i mężczyzn. Sprawdzamy, co wiemy o tej chorobie i jak można jej przeciwdziałać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawstwo szpiku. Helpers' Generation jednoczy studentów w pomaganiu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 18:11
Projekt Helpers' Generation ma już 10 lat. To inicjatywa, która dwa razy do roku jednoczy studentów wokół idei dawstwa szpiku i pomocy osobom cierpiącym na nowotwory krwi. 
rozwiń zwiń