Nie palę, bo nie chcę. Jak skutecznie wydobyć się z nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:00
Najlepiej byłoby nie zaczynać, ale skoro się nie udało, to trzeba naprawić błędy młodości. I nie czekajmy z tą decyzją do 1 stycznia, tylko niech to będzie właśnie teraz. 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. 
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypadada  w trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypadada w trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.Foto: paul prescott/Shutterstock.com

Mniej więcej połowa 15-latków w Polsce ma już za sobą inicjację tytoniową. Dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewczyn. Częściej też po papierosy sięgają młodzi ludzie, którzy mają niskie poczucie wartości i nie radzą sobie z emocjami dr Magdalena Cedzyńska

Papieros - atrybut dorosłości

Średnio co sześć sekund z powodu palenia papierosów na świecie umiera jedna osoba. Jednocześnie ofiarą nałogu tytoniowego padają kolejne generacje młodzieży. - Badania pokazują, że dzieci osób palących częściej same sięgają po papierosy. Ale nie ma w tym nic dziwnego, bo biorą przykład z tych, których kochają i traktują jako wzór. I choć te pierwsze papierosy nikomu nie smakują, to wśród nastolatków pełnią funkcję społeczną, bo podkreślają "dorosłość" - wyjaśnia psychoonkolog, dr Magdalena Cedzyńska.

Posłuchaj
15:41 CZWÓRKA Dajesz rade - papierosy 17.11.2021.mp3 Szybko czy skutecznie - jak rzucić palenie? (Dajesz radę/Czwórka)

Zajmij czymś głowę


Sprawdź
mózg psychologia 1200.jpg
Jak uzależniają się ludzie młodzi?

Przy rzuceniu palenia silna wola jest zawsze warunkiem koniecznym, ale czasami niewystarczającym. - Moi pacjenci radzą sobie na różne sposoby. Kiedy pojawia się u nich chęć na papierosa, namawiam, żeby szybko zmienili tok myślenia. Skoncentrowali się na innej rzeczy lub czynności, zajęli czymś głowę - podpowiada ekspertka. - Zwłaszcza że ta "chwila słabości" naprawdę trwa tylko chwilę. Potem mija i znów przychodzi, bo tak to jest z nałogami. Ale z każdą wygraną z pokusą jesteśmy bliżej celu.

Posłuchaj także:

Kiedy rzucamy nałóg po wielu latach palenia, pojawiają się objawy odstawienia i wtedy sama silna wola czasami nie wystarcza. Na szczęście w tym przypadku możemy wspierać się lekami dr Magdalena Cedzyńska

Nie bój się, że przytyjesz

Przed rzuceniem palenia często powstrzymuje nas obawa, że przytyjemy. Zazwyczaj przychodzą nam do głowy przykłady znajomych, którzy szybko przybrali na wadze. Jak się okazuje, jest to jednak mylne przekonanie. - To, czy przytyjemy czy nie, zależy nie od "magicznych" czynników, tylko od tego, czy będziemy kontrolować to, co wkładamy do buzi, i czy zwiększymy aktywność fizyczną. 2/3 osób nie tyje i to nie dlatego, że mają lepszą przemianę materii czy są lepiej skonstruowane, tylko wskutek tego, że patrzą na to, co jedzą - dodaje rozmówczyni Marty Hoppe.

*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: dr Magdalena Cedzyńska (psychoterapeuta, Poradnia Pomocy Palącym w Centrum Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 17.11.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Jak radzić sobie ze złością? Oddychać, to pomaga!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 17:00
Wybiegać, wykrzyczeć, a może lepiej oddychać i skupić się na jakimś relaksującym zadaniu? O tym, jak radzić sobie ze złością opowiada psychoterapeuta Krzysztof Górski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ból głowy. Zamiast tabletek spróbuj masażu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 17:15
Kiedy dokucza nam ból głowy, najczęściej sięgamy bo tabletki. Fizjoterapeuci twierdzą jednak, że dużo lepsze efekty w tej sytuacji daje masaż, który co prawda nie uśmierzy bólu, ale może zlikwidować jego przyczynę.
rozwiń zwiń