Ultragen - wyjątkowe badanie młodego pokolenia. Jacy są młodzi dorośli?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 13:55
Każde pokolenie ma swój sposób na życie. Pewne wartości nie zmieniają się od lat. Jednak przeróżne doświadczenia, jak pandemia, wojna na Ukrainie, wpływają na sposoby myślenia o drogach do stawania się dorosłym wśród młodych ludzi i w ich rodzinach.
Jak młodzi patrzą na swoją przyszłość?
Jak młodzi patrzą na swoją przyszłość?Foto: Shutterstock

Tematu wchodzenia w dorosłość w czasach kryzysu dotyczy projekt realizowany w ośrodku badawczym SWPS: Młodzi w Centrum - "ULTRAGEN. Wchodzenie w dorosłość w czasach ultra-niepewności". Badacze chcą dowiedzieć się jak najmłodsze pokolenie dorosłych reaguje na zmieniający się świat. 

- Ultragen w zamyśle zawiera w sobie dwa elementy - wyjaśnia dr Jowita Radzińska, socjolożka z Uniwersytetu SWPS. - Skupiamy się tam na ultra-niepewności. Rzeczywistość, w której teraz żyjemy nazywamy ultraniepewną. A "gen" oznacza, że badamy różne pokolenia - dodaje. - W badaniu skupiamy się na osobach dorosłych, wchodzących w dorosłość, między 18 a 35 rokiem życia. Do badań zapraszamy też jedno z rodziców każdej z tych młodych osób. 

Dzięki takiemu podejściu mamy do czynienia z badaniem międzypokoleniowym i wielowątkowym. W dorosłości szukamy stabilizacji, jednym da ją praca, innym relacja z przyjaciółmi, rodziną. 

Z pewnością jakość relacji wpływa na jakość życia. Mamy tu też tradycyjne markery wchodzenia w dorosłość, jak: edukacja, praca, mieszkanie, a potem małżeństwo i dzieci. Te elementy dają nadal stabilność. Jednak to wchodzenie w dorosłość się nieco poprzewracało, stąd niepewność - wyjaśnia ekspertka. 


Posłuchaj
15:04 czwórka czat czwórki 07.06.2023.mp3 Jak młode pokolenia dorosłych wchodzą w dorosłość. Jakie mają wartości, czym się kierują? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Młode osoby bardzo różnie dziś definiują swoją dorosłość, w bardzo różnych momentach czują się dorosłe, 
czy chcą się czuć dorosłe. Okazuje się, że bycie dorosłym nie jest planem każdego. - Dla młodszych pokoleń na pierwszy plan wychodzą kwestie związane z kompetencjami, relacjami, autonomią. Młodzi na to zwracają uwagę - zdradza badaczka. 

Jowita Radzińska wyjaśnia, że socjolodzy i socjolożki dziś mówią o polikryzysie, czy permakryzysie, który charakteryzuje niepewność doświadczeń każdego z nas. Pandemia dotknęła każdego z nas, ale niektórym trudniej jest wrócić do życia społecznego, jakie wiedli wcześniej. 

Młodzi Polacy, którzy dziś wchodzą w dorosłość stawiają na relacje, ale już niekoniecznie na miłość i marzenia o małżeństwie, mówią o relacjach przyjacielskich, relacjach z rodziną. - Badana przez nas grupa też nie jest jednorodna. Inny jest świat po trzydziestce, a inny koło dwudziestki - zaznacza naukowczyni. - Ważne są dla nas narracje, które poznajemy, z zaciekawieniem je pogłębiamy. Ciekawią nas osoby w nurcie antykonsumpcjoniztycznym, deklarujące, że nie będą mieć dzieci czy mega oszczędne w konsumpcji. Choć w tej grupie są też tacy, którzy idą znaną ścieżką, marzeniami o pracy, rodzinie. 

Sprawdź też:

Wśród wartości uniwersalnych dla całej grupy dr Jowita Radzińska wymienia poszanowanie, szacunek, życzliwość, ale i przyjemność, w sensie radości. - Każde pokolenie ma swoja specyfikę, rodzina zdrowie bardzo mocno wybijają się na pierwszy plan, ale już indywidualne podejście do nich jest różne - wyjaśnia. - Różnice widzimy nawet w obrębie jednej rodziny. 

Młodzi chętniej podejmują ryzyko, co zdarza się, że budzi przerażenie ich rodziców, chętniej zadają pytania o to kim są, po co są na świecie. Widać i w tej grupie podziały, jedni angażują się, demonstrują, protestują inni skupieni są na małych szczęściach. 

**

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jowita Radzińska (socjolog, etyk i filozof)

Data emisji: 07.06.2023

Godzina emisji: 15.15

pj

Czytaj także

"Jedyną stałą jest zmiana". Jak pokolenie Z widzi swoją przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 20:20
- Gdyby wartości wyznawane przez pokolenie Z stały się wartościami nas wszystkich, to świat byłby zdecydowanie lepszy - mówi Dorota Marszałek z Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pandemia wpłynęła na pokolenie gniazdowników w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 14:35
- Pandemia przyczyniła się bardzo do tego, że zwiększyła się liczba osób, które pozostają w domu rodzinnym dłużej. Zwiększyła się też średnia wieku osób, decydują się na samodzielne życie - tak o tzw. gniazdownikach mówi Justyna Kajta, współautorka publikacji "Młodzi ludzie i zmiany mieszkaniowe podczas COVID-19: poruszanie się po wspólnym zamieszkaniu z rodzicami i autonomia mieszkaniowa”. 
rozwiń zwiń