Kredyt studencki. Co dobrze o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 19:00
W Czwórce z Adrianna Całus-Polak, rzeczniczką Ministerstwa Edukacji i Nauki rozmawiamy o kredycie studenckim. Sprawdzamy kto może się o niego ubiegać i jakie warunki należy spełnić.
Studenci mogą ubiegać się o kredyt na studia
Studenci mogą ubiegać się o kredyt na studiaFoto: shutterstock/Matej Kastelic

Według Ministerstwa Edukacji i Nauki, w 2022 r. banki udzieliły blisko 1,3 tys. kredytów studenckich. - Kredyty nie są jeszcze popularne w naszym kraju. W ubiegłym roku do uczelni wpłynęło ponad 1,6 tys. wniosków o ich przyznanie, z czego 1,4 tys. zostało pozytywnie rozpatrzonych - mówi Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki. - To bardzo mało jak na tylu studentów w Polsce.

Jak tłumaczy gość audycji, o kredyt mogą się ubiegać zarówno studenci jaki i doktoranci. Warunkiem jego przyznania jest próg dochodowy w rodzinie, który nie może przekraczać 3.000 złotych w roku akademickim, w którym staramy się o kredyt. Od roku akademickiego 2023/2024 kryterium dochodowe będzie wynosiło 3.500 złotych na osobę.

Przyznanie kredytu wiąże się z formalnościami. - Kredyty w tym momencie oferowane są przez cztery banki, a uczelnie mają podpisanie z nimi porozumienia. Kredyt można otrzymać w kwocie 400, 600, 800 lub 1000 zł miesięcznie - tłumaczy gość Czwórki. - Szczegóły najlepiej sprawdzić to na uczelni, w której się staramy o kredyt. Oczywiście ministerstwo też służy takimi informacjami. 

Studenci mogą liczyć na niskie oprocentowanie, ale także na pomoc w spłacie. - Jeżeli jesteśmy w jednym procencie najlepszych studentów na uczelni, to nawet połowa naszego długu może być umorzona - wyjaśnia rozmówczyni Piotra Firana. - W zależności od wyników w nauce, można ubiegać się o umorzenie 35 i 20 procent. Warto się o to starać, ponieważ tych umorzeń jest stosunkowo dużo. W roku 2022 skorzystało z tej możliwości prawie 400 studentów.

Zobacz także: 


Jak zaznacza rzeczniczka ministerstwa, o umorzenie kredytu mogą starać się nie tylko studenci, którzy mają najlepsze wyniki w nauce. Mogą o nie wystąpić także żacy dotknięci przez los. - To jest przypadek, kiedy stracimy małżonka, jeżeli ktoś już jest w małżeństwie będąc na studiach, czy dotknie nas nagła utrata źródła dochodu - tłumaczy Adrianna Całus-Polak. - To też utrata zdolności w ogóle do zarabiania, czy opieka nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

W audycji także sporo miejsca poświęcono nowemu przedmiotowi jaki ma pojawić się od września w szkołach. - Biznes i zarządzanie to nie będą typowe lekcje, ale praca w grupie, komunikacja i  współpraca - opowiada gość Czwórki. - Dzięki zajęciom dzieci mają nabyć wiedzę o finansach i zdobyć umiejętność zarządzania domowym budżetem.  


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Adrianna Całus-Polak (rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki)

Data emisji: 14.06.2023

Godzina emisji: 15.15

aw


Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porzucone studiowanie. Zmiana kierunku studiów częstym wyborem

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 19:52
W latach 2012-2022 w Polsce ponad milion podjętych "studiowań" zostało porzuconych. To aż 40 procent studenckich wyborów. Powodem rezygnacji bywa zły wybór kierunku studiów, ale też zbyt wysoki lub zbyt niski poziom edukacji
rozwiń zwiń