Kredyt na studia medyczne. Jak go otrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 19:54
Pod koniec lipca wystartował kredyt na studia medyczne w Polsce. To szansa dla tych, którzy nie dostali się na studia stacjonarne, ale już na niestacjonarne, które są płatne - tak. Dzięki stypendium można opłacić cały okres studiów, które do najtańszych nie należą. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby ubiegać się o kredyt, i jak wyglądają studia medyczne w Polsce.
Studenci kierunków lekarskich mogą zaciągnąć kredyt na studia
Studenci kierunków lekarskich mogą zaciągnąć kredyt na studiaFoto: shutterstock/ASDF_MEDIA

- Kredyt przeznaczony jest dla studentów studiujących w trybie niestacjonarnym w języku polskim - mówi Michał Kuryłek, student kierunku lekarskiego, a także finalista konkursu Czwórki Nieprzeciętni. - O kredyt mogą się ubiegać nie tylko osoby rozpoczynające studia, ale także studenci wyższych lat.


Kredyt dla studenta

Studia lekarskie trwają 6 lat, za rok studiów w trybie niestacjonarnym trzeba zapłacić w granicach około 40 tysięcy. Kredyt wynosi do 20 tysięcy złotych za semestr i pokrywa opłaty związane ze studiami. Można zaciągnąć go na cały okres studiów, ale także wziąć kredyt w mniejszej kwocie i na krótszy czas.

Warunki kredytu są dosyć przyjazne, bo zaczynamy go spłacać dopiero 12 lat po zakończeniu studiów. Jest więc czas na rozwinięcie marki osobistej lekarza - opowiada rozmówca Weroniki Puszkar. - Jego marża nie powinna wynosić więcej niż 2 punkty procentowe, jednak o to najlepiej bezpośrednio zapytać w banku. Najciekawsze jest to, że istnieją możliwości umorzenia kredytu na określonych warunkach. Żeby nie spłacać kredytu, należy m.in. przepracować 10 lat w publicznej służbie zdrowia, w ten okres wchodzi również specjalizacja. Wszystkie wymogi warto sprawdzić.

Chcąc ubiegać się o kredyt, niezbędne będzie zaświadczenie z dziekanatu, wniosek natomiast składa się przez stronę internetową Banku PKO S.A. lub BGK. Wnioski można składać do 30 września.

Źr. Facebook/Bank PKO S.A.


Ważny wynik na maturze

Zanim jednak rozpoczniemy studia na upragnionym kierunku studiów, musimy zadbać o wyniki w szkole średniej. - Idąc na studia medyczne, trzeba mieć trochę samozaparcia i presji, żeby mieć dobrą średnią, a maturę zdać z dobrym wynikiem. Minimum to 70 procent, bo progi na uczelnie medyczne są dosyć wysokie - mówi Jakub Olszewski, student 6. roku kierunku medycznego na Uniwersytecie Medycznym. - Musimy wiedzieć, że chcemy tu być, bo później jest jeszcze gorzej. Nauki z roku na rok przybywa.

Program studiów jest ten sam na wszystkich uczelniach w Polsce, a zajęcia prowadzone są według określonego schematu. - Na początku jest teoria. Trzeci rok to pierwszy rok, kiedy mamy kontakt z pacjentem, co prawda krótko, bo przez 8 tygodni. Wtedy też po raz pierwszy wchodzimy do szpitala - opowiada student. - Od 4. do 6. roku mamy zajęcia głównie w szpitalu. Jesteśmy na oddziałach psychiatrii, kardiologii, gastroenterologii itd. Po przejściu wszystkich bloków i oddziałów szpitalnych studenci starają się decydować, jaką chcą zrobić specjalizację. Niektórzy robią to też dopiero po stażu, który jest obowiązkowy.


Posłuchaj
21:15 Czwórka/Strefa Studenta - studia medyczne 23.08.2022.mp3 W audycji mówimy, jak zaciągnąć kredyt studencki na studia medyczne (Strefa Studenta/Czwórka)

 

Studia na kierunkach medycznych w trybie niestacjonarnym to spory wydatek. Każda uczelnia ustala indywidualnie kwoty za studia. Wszystko jest uzależnione od kosztów prowadzenia zajęć. W większych miastach ceny są wyższe, w mniejszych ośrodkach można jednak liczyć na niższe czesne. Warto też sprawdzić stawki za granicą. - Na przykład na Słowacji opłaty są niższe, są więc tacy, którzy podejmują studia u naszych sąsiadów - zauważa gość Czwórki. - Ponieważ Słowacja jest w Unii Europejskiej, dyplom tamtejszych uczelni jest uznawany w Polsce.


***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Gość: Michał Kuryłek (student kierunku lekarskiego, finalista konkursu Czwórki Nieprzeciętni), Jakub Olszewski (student 6. roku kierunku medycznego na Uniwersytecie Medycznym)

Data emisji: 23.08.2022

Godz. emisji: 14.08

aw

Czytaj także

Ranking uczelni świata. Harvard na prowadzeniu, UJ najlepszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:43
Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University - to pierwsza trójka najlepszych uczelni świata w rankingu The Center for World University Rankings. Goni je University of Cambridge, ale w statystykach nie brakuje też polskich szkół wyższych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń