"Gap year" - może to będzie Twój wybór?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 16:00
Nie wszyscy maturzyści wiedzą, co chcą studiować i czy w ogóle studia są ich drogą. Część z nich decyduje się na gap year, około roczną przerwę, podczas której podróżują, zarabiają za granicą, rozwijają swoje pasje, poznają ludzi. Krzysztof Parocki był jednym z nich. W Czwórce zdradza, że dziś nie byłby w tym miejscu, w którym jest, gdyby nie gap year.
Moda na gap year dotarła także do Polski
Moda na gap year dotarła także do PolskiFoto: Shutterstock

Nie każdy po maturze jest zdecydowany na studia. Niektórzy nie wiedzą, który kierunek wybrać, albo czy w ogóle chcą studiować. Na gap year decydują się też studenci, którzy proszą dziekanów o urlop. Gap year można sobie zrobić w dowolnym momencie. Niektórzy wykorzystują ten czas na przemyślenia, podróże, dorywczą pracę albo staże.

Oczekiwania i gap year

Krzysztof Parocki maturę zdał w 2020 roku, dopiero w 2021 roku rozpoczął studia na jednej z kopenhaskich uczelni. Dziś decyzję o przerwie w nauce nazywa jedną z lepszych w swoim życiu. - Po maturze zdecydowałem się na gap year. Najpierw miałem plan na podróże, ale COVID pokrzyżował te plany. Dlatego zająłem się moim innym pomysłem - rozwinięciem biznesu, którym się interesowałem - mówi gość Czwórki. - Była to produkcja filmowa, produkcja wideo na zamówienie. Przez ten rok obracałem się w dość biznesowych sferach. Próbowałem w dorosłym życiu działać sam, bez wyuczonego na studiach zawodu - dodaje. 

Dziś gap year staje się coraz bardziej popularny. W Stanach i na Zachodzie młodzi ludzie chętnie z tego korzystają. Jednak w 2020 roku, gdy decyzję o roku przerwy podjął Krzysztof Parocki, wśród jego znajomych nie było nikogo, kto by ją z nim współdzielił. - Wszyscy byli zdziwieni moją decyzją. Moich rodziców jednak zacząłem przygotowywać do niej wcześniej, bo już na początku trzeciej klasy liceum. Znajomi nie krytykowali, ale dopytywali, co będę robił - przyznaje. - Myślę, że wtedy byłem zmęczony szkołą i naszym systemem, ale chciałem też spróbować odnaleźć się w prawdziwym świecie. Chciałem po drodze, między jednym systemem szkolnym a drugim, zobaczyć, czego się od życia spodziewać i czego od przyszłych studiów wymagać - dodaje. 


Posłuchaj
08:51 czwóka czat czwórki 05.07.2022 gap year.mp3 Krzysztof Parocki opowiada o gap year. Zdradza, jak spędził rok przed studiami i czego go on nauczył (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Co może dać gap year?

Krzysztof Parocki zdradza, że rok przerwy i próba odnalezienia się w dorosłym świecie pozwoliły mu dojrzeć. - Okazało się, że mimo iż oceny w szkole miałem dobre, to nie ma to przełożenia na to, jak funkcjonuje się w świecie - przyznaje. - Nauczyłem się też pokory i tego, że można pracować dużo, a coś może nie wypalić. 

Gość Czwórki przyznaje, że przez pół roku próbował stworzyć swój własny biznes. Efekty swoich działań ocenia całkiem dobrze, choć nie na poziomie satysfakcjonującym go. - Takie porażki na pewno też uczą i można później bardziej docenić studia - podkreśla.

Dziś Krzysztof Parocki studiuje informatykę w Danii. Przyznaje, że gdyby nie gap year, to na pewno nie byłby w tym miejscu, w którym jest. - W szkole wzbraniałem się przed matematyką, której mieliśmy dużo. Nie sprawiała mi przyjemności - wspomina. - Po roku zatęskniłem za nią, okazało się, że ją lubię, stąd też decyzja o studiach informatycznych - dodaje. - Dziś jestem bardzo zadowolony, ale nie podjąłbym takiej decyzji, gdyby nie gap year.

Kiedy skorzystać z gap year?

Gość Piotra Firana miał swój plan na gap year. I taki wybór poleca każdemu, kto ma pomysł na spędzenie roku przerwy przed studiami. - Jeśli ktoś ma pomysł na biznes albo np. pracę w branży kreatywnej, w której nie zawsze studia są potrzebne, to warto spróbować - podpowiada. - Nie warto robić gap year, gdy nie ma się na niego pomysłu, bo łatwo wtedy wpaść w pętlę oglądania seriali i nierobienia niczego. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Krzysztof Parocki

Data emisji: 05.07.2022

Godzina emisji: 15.18

pj

pj

Czytaj także

Studia w Danii - ekologia i współpraca z biznesem

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 10:00
Duńscy studenci jeżdżą na rowerach i segregują śmieci. Podczas zajęć ściśle współpracują z firmami i przygotowują dla nich biznesplany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń