Jak się nawadniać. Czy 1,5 litra wody naprawdę wystarczy?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 10:51
Zazwyczaj słyszymy, że powinniśmy pić nawet dwa litry płynów każdego dnia. Wszystko zależy jednak od masy naszego ciała trybu życia. 
Ile wody powinniśmy pić każdego dnia, by być dobrze nawodnionym?
Ile wody powinniśmy pić każdego dnia, by być dobrze nawodnionym?Foto: Shutterstock/Krakenimages.com
  • Dlaczego warto każdego dnia pić wodę?
  • Woda z cytryną czy gorąca herbata - co lepiej nawadnia?
  • Czy jest dzienne minimum wody, które powinniśmy spożywać?

- Człowiek wykonujący w miarę umiarkowaną pracę, chodząc na co dzień, powinien dostarczać sobie ok. 30 ml wody na kilogram masy ciała. W praktyce oznacza to, że osoba, która waży 60 kg powinna wypijać ok. 1,8 litra wody - wyliczała Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyk. 

Nie lubisz wody? Możesz ją urozmaicić

Nie musi to być zwykła, czysta woda. - Jeśli chcemy zmienić jej smak, zawsze możemy dodać kawałki truskawek, czy arbuza. Świetnie smakuje woda z listkami bazylii czy dodatkiem ogórka - wyliczała ekspert. - Naszą dietę warto wzbogacić także o warzywa i owoce, pełne wody, m.in, ogórki, czy melony. Świetnie sprawdzi się również woda kokosowa, oczywiście nie ulepszona dodatkami i cukrem. To naturalny izotonik, który działa orzeźwiająco. 

Po jaki napój sięgać w czasie upałów?

Zwróćmy uwagę na to, by nasza woda była przynajmniej średniozmineralizowana. - Ci, którzy są aktywni fizycznie powinni wybierać wysokozmineralizowaną - zaznaczała Magdalena Czyrynda-Koleda. Dobrym posunięciem jest wybieranie gorącej herbaty, jako codziennego napoju. - Ciepłe, nie gorące płyny, znakomicie się sprawdzają - wyliczała gość Czwórki. - Po powrocie do domu często chcemy się schłodzić, więc odruchowo sięgamy po zimne, najczęściej gazowane napoje. Nasze ciało jest jednak rozgrzane, więc chodzi o to, by dostarczyć mu płyny o podobnej temperaturze. Może to być herbata, albo kawa.

Posłuchaj
03:31 _PR4_AAC 2023_06_20-15-40-11.mp3 Ile wody powinno się pić każdego dnia? (Czat Czwórki)  

Warto jednak pić po prostu - zwykłą, czystą wodę. - Zawiera składniki mineralne, których żadnym innym napojem sobie nie dostarczymy - podkreślała Magdalena Czyrynda-Koleda.

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 20.06.2023

Godzina emisji: 15.45

kd


Czytaj także

Podatek od chipsów - czy uratuje naszą sylwetkę?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 21:20
Pomysł podatku od śmieciowego jedzenia pojawił się po to, by ograniczyć spożycie m.in. fast foodów, słodyczy i napojów gazowanych. Rozwiązanie ma przypominać to przyjęte na Węgrzech w 2011 roku. Tam powszechnie nazywa się je "podatkiem od chipsów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia francuska. Tu się nie je, tylko celebruje posiłek

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 18:00
We Francji potrawy są lekkie, smaki delikatne, kucharz jest organizatorem najważniejszych punktów dnia, a biesiadnik... nie je, tylko celebruje posiłek.
rozwiń zwiń