Bartek Kieżun: kultura i kulinaria są we Włoszech nierozłączne

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 10:20
- Starałem się nie opowiadać historii bez kontekstu. Dla mnie absolutnie oczywiste było, że na kuchnię włoską trzeba było spojrzeć szerzej, poprzez kulturę tego kraju - opowiadał autor "Italii do zjedzenia" Bartek Kieżun.
Audio
  • "Italia do zjedzenia". Bartek Kieżun opowiada o włoskiej kuchni, tradycjach i kulturze (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Panorama Rzymu. Zdjęcie ilustracyjne
Panorama Rzymu. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

 "Italia do zjedzenia" - książka kulinarno-podóżnicza autorstwa Bartka Kieżuna "Italia do zjedzenia" - książka kulinarno-podóżnicza autorstwa Bartka Kieżuna

W środku znajdziemy historię kuchni i historię sztuki ujęte w krótkie i przystępne teksty, opatrzone zdjęciami z licznych podróży autora do Italii. 

- Dla mnie włoska kuchnia to nie jest tylko talerz, na którym leży makaron. Zresztą tylko ten produkt ma tradycję, sięgającą kilku tysięcy lat wstecz. Każdy symbol włoskiej kultury posiada unikatową historię. Kultura i kulinaria są w tym kraju nierozłączne - opowiadał.

Jakie znaczenie dla historii włoskiego regionu - Toskanii ma wołowina? Który fresk jest największą chlubą Sieny? Jak przyrządzić grainę - pierwowzór klasycznych lodów? Jak przygotować sycylijski pudding "bianco mangiare", co oznacza jego biały kolor i jaka jest jego historia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, w którym dziennikarka Czwórki Beata Kwiatkowska rozmawia z Dianą Dąbrowską, italianistką z okazji 30-lecia powstania filmu Cinema Paradiso. POSŁUCHAJ>>>

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Diana Dąbrowska (italianistka); Bartek Kieżun, autor książki "Italia do zjedzenia"

Data emisji: 16.12.2018

Godzina emisji: 13.08

ac/kd

Czytaj także

"Historie kuchenne". O sztuce życia i jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 15:20
- W każdym filmie próbuję opowiadać historię o ludzkich zachowaniach wykorzystując inny punkt wyjścia - opowiada Bent Hamer, norweski reżyser i gość tegorocznej edycji Tofifest.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po tamtej stronie". Opowieść o restauracji, w której przegląda się Europa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 12:00
- Najzabawniejsza i najważniejsza część akcji nowego filmu Kaurismäkiego rozgrywa się w podupadającej restauracji, w której krzyżują się losy mieszkańca Helsinek i uchodźcy z Syrii - opowiada dziennikarz filmowy Łukasz Knap.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co gotuje Mama Muminka? I czemu Saamowie pieką chleb dopiero od 200 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 12:00
Finlandia - kraj świętego Mikołaja, sauny, zespołów metalowych, skoków narciarskich i ojczyzna Muminków. Oprócz tego, ma dużo do zaoferowania poszukiwaczom niezwykłych smaków. 
rozwiń zwiń