HIV i AIDS. "Choroba przewlekła, z którą można żyć"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 11:14
HIV i AIDS to dla większości polskiego społeczeństwa wciąż tematy tabu. Zakażonych przybywa, choć na edukację i profikalaktykę na świecie wydaje się coraz więcej pieniędzy. Tymczasem już 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
Audio
  • Jak żyć z HIV i AIDS? Jak zmieniać nastawienie społeczeństwa do osób chorych? (Czat Czwórki)
HIV i AIDS. Choroba przewlekła, z którą można żyć
Foto: Glow Images/East News

Agata Kwiatkowska Konieczność wykonywania testów na HIV nie dotyczy wyłącznie "pewnej grupy osób", to część badań, które powinniśmy wykonywać, jak wizyta u dentysty

- Przeciętny obywatel myśli, że ten problem go nie dotyczy, nie odnosi swoich ryzykownych zachowań do ryzyka zakażenia HIV, bo uważa, że zarażają się tylko ludzie sprzedający seks bądź narkomani - mówiła Maryla Rogalewicz z Krajowego Centrum ds. AIDS. Podkreślała, że każdy z nas narażony jest na zarażenie, a - jak wynika ze statystyk - nawet połowa nosicieli może nie mieć świadomości, że już są chorzy.

W przededniu Światowego Dnia Walki z AIDS w czwórkowym studiu ekspertki przypominały, że wirusa HIV można mieć pod kontrolą. W rozmowie z Piotrem Firanem mówiły o konieczności badań profilaktycznych i tłumaczyły gdzie i w jaki sposób wykonać takie badania bezpłatnie.

Maryla Rogalewicz Lekarz ma obowiązek zaproponować kobiecie ciężarnej test na HIV. Podczas ciąży powinien on być wykonany dwa razy. Większość lekarzy tego nie robi, a przy odpowiednio prowadzonym leczeniu jest szansa, że urodzi się zdrowe dziecko

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Michał Piwowarek

Goście: Maryla Rogalewicz (Krajowe Centrum Ds. AIDS), Agata Kwiatkowska (Fundacja Edukacji Społecznej "Projekt Test")

Data emisji: 30.11.2016

Godzina emisji: 16.05

kd/jsz

 

 

Czytaj także

HIV - czego powinniśmy się bać?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 17:00
Mimo coraz większych nakładów finansowych przeznaczonych na walkę z wirusem, przybywa osób zarażonych HIV. - Pieniądze są na leczenie, nie na profilaktykę – wyjaśnia prezes Społecznego Komitetu ds. AIDS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

AIDS. Praktycznie wszyscy są w grupie ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 15:40
Tylko 5-10 proc. Polaków kiedykolwiek wykonało test na obecność HIV, a 50-70 proc. zakażonych nie wie o byciu nosicielem wirusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

HIVokryzja. Jak walczyć z lękiem przed nieznanym?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 16:52
- Możemy mówić o swojej tolerancji dla osób z HIV, ale nasze postawy zmieniają się, gdy rzeczywiście spotykamy kogoś z tą chorobą - mówił psycholog zdrowia Filip Pierowski.
rozwiń zwiń