Dlaczego Polacy nie lubią swojej pracy?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 17:10
Hasła "Nie lubię poniedziałku", "Środa to mały piątek" czy "Byle do weekendu" są powszechne wśród Polaków. Z badań przeprowadzonych w 2017 roku wynika, że ponad 25 proc. Polaków nie jest szczęśliwych w swojej pracy.
Audio
  • Dlaczego nie lubimy swojej pracy i jak znaleźć taką, w której się odnajdziemy? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Za główne przyczyny naszej awersji do miejsca zatrudnienia podawane są niskie zarobki, zła atmosfera, czy brak poczucia sensu wykonywanych obowiązków. - Od pewnego pułapu, czyli stanowisk kierowniczych czy menadżerskich, gdy uda nam się zbudować poduszkę finansową i zaspokoić podstawowe potrzeby, pieniądze przestają odgrywać tak dużą rolę, a zaczynają liczyć się pozostałe elementy, m.in. elastyczne godziny pracy, perspektywy awansu, możliwości samorealizacji, podróżowania czy realizowania innych pasji - tłumaczył Andrzej Kubisiak. Zaś jak podkreślała Aleksandra Gradzka, coraz częściej chcemy po prostu dobrze czuć się w pracy, w której spędzamy jedną trzecią życia. - Piramidę potrzeb pracownika mierzy się według czterech filarów: energia, atmosfera, flow w pracy i sens tej pracy - tłumaczyła ekspertka.

Jak ważny jest dla nas czas dojazdu do pracy? I dlaczego często zatrudniamy się na stanowiskach, do których brakuje nam kompetencji? Jak zmienić pracę na taką, w której się odnajdziemy i skąd wiadomo, że nadszedł dobry moment, by to zrobić? O tym dyskutowaliśmy w Czwórce. A co myślą o swoich pracach słuchacze? To sprawdzała w sondzie Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Monika Lichota (Akademia Kobiet), Aleksandra Gradzka (Employing Branding Institute, związana z kampanią Pracuję, bo lubię), Agnieszka Borowa (specjalistka ds. rekrutacji agencji Jobhouse), Andrzej Kubisiak (Work Service)

Data emisji: 5.04.2018

Godzina emisji: 15.08

kd/pg

Czytaj także

Z deszczu pod rynnę, czyli o pułapkach w nowej pracy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:43
Z badań przeprowadzonych przez BIG Info Monitor wynika, że 35 proc. ankietowanych ma w tegorocznych planach zmianę pracodawcy. - Wszelkie zmiany pracy, podwyżki czy awanse są dla Polaków bardzo ważne. Jeśli zatem widzimy, że warunki są dobre ku temu, by coś zrobić z naszym życiem, robimy to - mówiła w Czwórce Halina Kochalska z BIG.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W pogoni za słońcem. Warto być cyfrowym nomadą?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:19
- Cyfrowymi nomadami zostaliśmy przypadkowo w 2009 roku. Wtedy to jeszcze się tak nie nazywało. Wtedy razem z partnerką ruszyliśmy w podróż, w którą zabraliśmy nasze umiejętności - wspomina Andrzej Budnik, podróżnik i współautor bloga "Los Wiaheros".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak w pracy. Dlaczego nie jesteśmy produktywni?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 18:15
Ponad 40 proc. pracowników polskich małych i średnich firm spędza w pracy od 40 do 50 godzin tygodniowo. To nawet dziesięć godzin więcej niż pracownicy w Europie Zachodniej. Taka postawa pracowników nie zawsze przekłada się na efektywność.  
rozwiń zwiń