Czy warto zadłużać się na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 17:00
Pieniądze pożyczamy już nie tylko na kupno domu, czy samochodu, ale też na wakacje. - Pieniądze pożyczane na urlop są droższe niż te, które dostaniemy w kredycie hipotecznym - ostrzega ekonomista Łukasz Kozłowski.
Audio
  • Wakacje na kredyt - jak i kiedy pożyczać pieniądze na urlop, o czym pamiętać i czego się wystrzegać? (Czat Czwórka/Czwórka)
Pożyczki są dla ludzie, tylko trzeba umieć z nich korzystać. Należy unikać spirali zadłużenia i pożyczać tyle pieniędzy, ile potrzebujemy. Nigdy więcej
Pożyczki są dla ludzie, tylko trzeba umieć z nich korzystać. Należy unikać spirali zadłużenia i pożyczać tyle pieniędzy, ile potrzebujemy. Nigdy więcej!Foto: Shutterstock.com/pogonici

Monika Zakrzewska Hasło "Weź szybką pożyczkę" wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Bierzemy ją szybko, nie myśląc, że równie szybko będziemy musieli pieniądze zwrócić

W tym roku na wakacje na kredyt wyjedzie prawie milion Polaków. - Z roku na rok rośnie liczba dłużników, ale też zmienia się ich profil. Kiedyś głównie były to kobiety po 40., dziś coraz częściej po pożyczki sięgają ludzie młodzie - tłumaczy Monika Zakrzewska z Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. - Jeśli robimy to w sposób odpowiedzialny, z rozwagą podejmujemy decyzję o wzięciu kredytu konsumenckiego, wiemy ile będzie nas to kosztować, w jakim czasie musimy kredyt spłacić i czy na pewno jest nas na to stać, nie widzę przeszkód - dodaje.

W 2017 Polacy planują wydać na letnie wojaże średnio ponad 2060 złotych, czyli około 50 proc. dochodów przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego. Łukasz Kozłowski przekonuje jednak, że w innych europejskich krajach jest podobnie. - Jeśli spojrzymy na poziom zadłużenia z tytułu kredytów konsumenckich gospodarstw domowych w Polsce w porównaniu z innymi krajami zachodnimi, to wciąż jest on stosunkowo niski - wyjaśnia.

Monika Zakrzewska Przy kredytach konsumenckich też trzeba czytać wszystkie umowy, punkt po punkcie 

Czy wakacyjnym pożyczkom towarzyszy wiedza ekonomiczna i odpowiedzialność? Czy potrafimy sami oszacować naszą zdolność kredytową? I czy jesteśmy we właściwy sposób informowani o realnych kosztach szybkich kredytów? O tym m.in. w nagraniu audycji.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Monika Zakrzewska (Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego), Łukasz Kozłowski (ekonomista) 

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 15.08

kul/bch

Czytaj także

Płytka wyobraźnia. Jak cieszyć się urlopem bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:37
Statystycznie każdego roku topi się w Polsce około pół tysiąca ludzi. Do tragedii najczęściej dochodzi na terenie niestrzeżonych kąpielisk i po wypiciu alkoholu. Ratownicy apelują - kąpmy się tam, gdzie jest bezpiecznie i róbmy to z rozsądkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda trening ratowników WOPR?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 12:11
Czwórka odwiedziła kołobrzeską plażę, by przyjrzeć się pracy ratowników WOPR. W „4 biegu” podpowiadamy, jak być bezpiecznym na plaży i co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet na wakacjach. Jak korzystać bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 15:59
Coraz częściej pracujemy poza biurami i korzystamy z wi-fi np. w kawiarniach, a w czasie wakacji - w pociągach czy hotelach. Nie zwracamy uwagi, do jakiej sieci podłączamy nasze smartfony i tablety. - To bardzo niebezpieczne - ostrzega Marcin Kujawa, ekspert ds. bezpieczeństwa intormacji.
rozwiń zwiń