Ilu Polaków żyje dzisiaj w skrajnej biedzie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 19:16
Według danych GUS-u problem ubóstwa dotyczy naszego kraju, a w skrajnej biedzie żyje nawet 2,8 mln Polaków. Ich miesięczne dochody nie pozwalają nawet na minimum egzystencji.
Audio
  • Przyczyny i konsekwencje społeczne ubóstwa w Polsce (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/docent

Z jednej strony nie stać nas na kupno mieszkania: nie mamy wystarczających oszczędności, ani historii kredytowej, by otrzymać środki z banku. Z drugiej strony - zarabiamy za dużo, by dostać lokal komunalny. Wpadamy więc w pułapkę. Agnieszka Głusińska

Według Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych dochody na poziomie minimum egzystencji to w przypadku np. osoby żyjącej samotnie - mniej 544,09 zł miesięcznie. Tzw. koszyk dóbr i usług niezbędnych do podtrzymania potrzeb życiowych 3-osobowej rodzinie pozwala wydać na żywność 607 złotych i 17 groszy. Jak tłumaczył prof. Ryszard Szarfenberg, brak środków może wynikać z niskich dochodów w stosunku do potrzeb. - Chodzi tu o osoby, które mają na utrzymaniu m.in. niepełnosprawnych albo kilkoro dzieci. A przy tym mają niskopłatną pracę albo są bezrobotne - tłumaczył ekspert. - Zagrożeni są także renciści, do tej grupy - ze względu na niedomagania systemu emerytalnego - dochodzą także seniorzy-emeryci. 

Ubóstwo rodziców ma wpływ na dzieci, nie tylko na ich relacje z rówieśnikami w szkołach, ale także na to, jak radzą sobie w późniejszym życiu. Małgorzata Szukalska

17 października przypada Dzień Walki z Ubóstwem. Jakie są społeczne konsekwencje ubóstwa i jak skutecznie z nim walczyć? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Małgorzata Szukalska (Polski Czerwony Krzyż), Agnieszka Głusińska (Fundacja Habitat for Humanity), prof. Ryszard Szarfenberg (organizacja Czwarty świat)

Data emisji: 17.10.2018

Godzina emisji: 15.08

kd/pg

Czytaj także

Wakacje po polsku. Czy stać nas na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:55
- Z badań wynika, że Polak do 35. roku życia na tegoroczne wakacje wyda ok. 1700 zł. Powyżej 4000 zł wyda zaledwie 6 proc. Polaków - wyliczali w Czwórce eksperci, Marek Zuber i Marcin Matyja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski student jednym z najbiedniejszych w Europie. Za nami Serbowie, Gruzini, Turcy i Chorwaci

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 19:16
Średnio 1900 złotych - tyle polski student wydaje miesięcznie na życie, czesne i mieszkanie - wynika z raportu Związku Banków Polskich.  
rozwiń zwiń