"Efekt kabiny pilota". Jak przeciwdziałać hejtowi?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 18:04
20% nastolatków doświadczyło hejtu lub przemocy w sieci, a blisko 60% deklaruje, że było w sieci świadkiem wyzywania, poniżania i ośmieszania ich znajomych wynika z danych przeprowadzonych przez Fundację "Dajemy Dzieciom Siłę". 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

Umiejętność wykorzystywania przemocy w celu osiągnięcia przewagi to coś, co zostało nam zaszczepione. Wiemy co możemy dzięki niej osiągnąć, bo ktoś nas tego nauczył Iwona Byśkiniewicz

Młodzi ludzie mogą być nie tylko inicjatorami hejtu, ale i obrońcami krzywdzonych. Sami najlepiej wiedzą, co dzieje się w ich środowisku. Często wiedzą też, jak zareagować, ale nie robią tego z obawy przed etykietką. Alarmować powinni przede wszystkim dorośli. Mogą wypracować schematy zgłaszania i anonimowych interwencji.

Goszczący w studiu Iwona Byśkiniewicz i Maciej Kępka przekonywali, że tylko dzięki właściwej edukacji nastolatki uczą się, jak przeciwdziałać tego rodzaju zachowaniom. Często nie wiedzą, w jaki sposób reagować, dlatego nie podejmują żadnych działań. A pomagać, jak mówił można na wiele różnych sposobów. – Nie musimy wchodzić w rolę bohatera, wystarczy, że damy wsparcie osobie, która stała się ofiarą hejtu, lub poinformujemy o zdarzeniu rodzica lub nauczyciela, nie zawsze chodzi o bezpośrednią konfrontację z agresorem – wyjaśniał Maciej Kępka z Fundacji "Dajemy dzieciom siłę". 

Cyberprzemoc występuje częściej, bo łatwiej zaatakować kogoś przez internet. Wszystko przez złudzenie anonimowości, które w psychologii nazywane jest "efektem kabiny pilota" Maciej Kępka

Zdaniem psycholog Iwony Byśkiniewicz najlepszą metodą pomocy jest działanie. - Jednym z zadań nauczycieli jest reagowanie i eliminowanie tego rodzaju zjawisk. Osoba dotknięta przemocą musi mieć poczucie, że nie jest ze swoim problemem sama. Dlatego o hejcie należy mówić głośno. Milczenie jest poniekąd uprawomocnianiem takich działań – komentowała.

Jak rozpoznać cyberprzemoc i hejt? Jak im przeciwdziałać? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Iwona Byśkiniewicz (psycholog, psychotraumatolog), Maciej Kępka (ekspert z fundacji "Dajemy dzieciom siłę")

Data emisji: 17.12.2019

Godzina emisji: 15.15

ac

Czytaj także

Przemoc w szkole - jak jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 19:25
Poniżanie, wyzywanie, a nawet pobicia – coraz częściej obecne są w polskich szkołach. 2 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawody przyszłości. Co nas czeka na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 17:30
Frontier jobs, last-mile jobs, wealth jobs - to pojęcia, które pojawiają się w prognozach dotyczących przyszłości rynku pracy. - Szacuje się, że dzisiejsi uczniowie podstawówek będą pracować w 65 proc. zawodów, które dziś jeszcze nie istnieją - mówi manager Tomasz Owsianko.
rozwiń zwiń