Góry Pieprzowe. Róże na łupkowej skale

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 18:39
Góry Pieprzowe, czyli Pieprzówki, nie imponują wysokimi szczytami ani widowiskowymi przełomami, ale są wyjątkowe. To najstarsze pasmo górskie w Polsce, zbudowane z łupków i kwarcytów liczących 500 milionów lat. Jest tam naturalne rozarium, czyli największe w Polsce, skupisko dziko żyjących róż. A wszystko, to rzut beretem od sandomierskiego rynku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Hermann

Jedne z najstarszych gór w Polsce

Góry Pieprzowe to rezerwat stepowy na terenie gminy Dwikozy, w powiecie sandomierskim, w województwie świętokrzyskim. Nie są ani najwyższe, ani najdłuższe, ale pod wieloma względami są wyjątkowe. To jedne z najstarszych gór w Polsce. Wypiętrzyły się mniej więcej w tym samym czasie, co Sudety - ponad 500 milionów lat temu. 


Posłuchaj
03:14 _PR4_AAC 2020_07_02-15-39-17.mp3 Góry Pieprzowe - alternatywa dla tłocznego Morskiego Oka (Czat Czwórki)

 

Kraina łupków i dzikich róż

Nazwa Góry Pieprzowe pochodzi od barwy łupka kambryjskiego, który ulega erozji i w wyniku wietrzenia ma barwę zmielonego pieprzu. Magia tego miejsca, jak mówił przewodnik Andrzej Lewicki przejawia się w kolorze i ukształtowaniu terenu, ale też zapachowi ziół i dzikich róż, którymi są porośnięte. Od Sandomierza dzieli to miejsce zaledwie dwa kilometry. 

Sandomierz Góry Pieprzowe/MD STUDIO Mójwózek 

Bogactwo roślinności, widok na trzy województwa 

Na dwadzieścia pięć gatunków dzikich róż występujących w Polsce, aż dwanaście można znaleźć na zboczach Pieprzowych Gór. Znają się wśród nich gatunki endemiczne, czyli występujące tylko w tym miejscu, jak róża Kostawiewicza, czy róża Vege. Poza różami znajdziemy tam bogactwo roślinności serotermicznej, pozostałości po dawnym stepie, który kiedyś występował na tych obszarach. To przyjemne miejsce dla osób ceniących sobie spokojną, rekreacyjną wędrówkę. Najwyższe wzniesienie Gór Pieprzowych liczy nieco ponad 200 metrów. Bez problemu można wybrać się tam na przejażdżkę rowerem. Ze szczytu czekają nas piękne widoki na dolinę Wisły, Sandomierz i aż na trzy województwa: świętokrzyskie, lubelskie i podkarpackie. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Andrzej Lewicki (przewodnik)

Data emisji: 2.07.2020

Godz. emisji: 15.35

ac


Czytaj także

Pomysł na weekend? Wybierz się na spacer do raju

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 16:50
Ogrody botaniczne zostały otwarte na początku tego tygodnia. Spragnionym zieleni i powietrza Polakom dają okazję cieszenia się przestrzenią i bujnym kwitnieniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak będzie wyglądał rynek pracy po pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 20:11
Choć nadal 3/4 firm funkcjonuje bez problemów, ofert pracy jest coraz mniej. Na skutek pandemii i zamrożenia gospodarki według danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zatrudnienie straci 1,5 miliona pracowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy dystans społeczny się utrzyma?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 21:05
Jak wpłynął na nas czas izolacji i dystansu społecznego? Ile w nas pozostanie rezerwy i nieufności, a ile jest w nas głodu – ludzi, spotkań towarzyskich, wypadów do kina, teatru, na koncerty? Kiedy wrócimy do stanu sprzed pandemii? I czy to w ogóle jest jeszcze możliwe? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak oczyszczać rzeki i zbiorniki wodne ze śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 18:18
Kajakowy Ekopatrol ze Szczecina jest otwarty na wszystkich, którzy marzą o przygodzie, ale na czystych wodach. Stowarzyszenie Wywrotka, któremu na sercu w szczególności leży czystość środowiska, wypowiada wojnę pływającym w rzekach śmieciom.
rozwiń zwiń