11 Maja - Dzień Bez Śmiecenia

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:00
W tym roku po raz 15 organizowany jest Dzień Bez Śmiecenia. Inicjatorzy kampanii zachęcają do organizowania lokalnych akcji i dzielenia się nimi z #widzęWięcej. Przekonują również, że "odpady to nie śmieci, tylko surowce" i zachęcają do zrobienia eko rachunku sumienia. Akcja potrwa do 5 czerwca - Dnia Ochrony Środowiska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Zobacz
kobieta dziewczyna śmieci odpady segregacja środowisko ekologia 1200.jpg
Segregacja śmieci, czysta energia, oszczędzanie zużycia wody. Polacy za ochroną środowiska

- Świat bez odpadów to utopia, one były, są i będą. Chodzi o to, żeby oczywiście było ich jak najmniej, a jeżeli już powstaną, to żeby z nimi odpowiednio postępować - mówi Mikołaj Mikołajczyk z Organizacji Odzysku Rekopol. - Dać im drugie życie, poddawać recyklingowi, by to, co stało się odpadem, miało szansę wrócić, by stać się kolejnym opakowaniem.


Posłuchaj
04:22 Czwórka/ Czat Czwórki - dzień_bez śmieci 11.05.2021.mp3 Mikołaj Mikołajczyk z Organizacji Odzysku Rekopol opowiada o prawidłowej segregacji śmieci (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jak przypomina organizator kampanii, przy odpowiedniej segregacji do niebieskiego pojemnika wrzucamy papier, do zielonego szkło, do czarnego odpady mieszane, do żółtego - plastik i opakowania z tworzyw, takie jak butelki. - Pamiętajmy, żeby butelki przed wrzuceniem odkręcić i wyrzucić wszystko, co być może do niej wrzuciliśmy. Nawet mały kawałek cytryny może uniemożliwić jej recykling - tłumaczy specjalista. - Nie trzeba czyścić opakowań plastikowych, a przed ich wyrzuceniem zmniejszmy ich objętość poprzez zgniecenie.


To już dziś. 💚💚💚 11 maja mija równo 15 lat odkąd edukujemy społeczeństwo w ramach dnia Bez Śmiecenia💪 W Tym ... Opublikowany przez Dzień bez Śmiecenia & nbsp; Wtorek, 11 Maja 2021


Zobacz
segregacja odpadów śmieci kosze pięć frakcji 1200.jpg
Segregacja śmieci. Jak robić to właściwie?

Do brązowego pojemnika wrzucamy odpady bio. Jak mówi ekspert, często popełnianym błędem przy segregacji odpadów jest ich składowanie i wyrzucanie w plastikowych torbach. - Najlepiej mieć wiaderko, na którego dno można położyć gazetę i prosto z wiaderka wysypywać odpady do pojemnika zbiorczego - radzi. - Możemy też zbierać je w torby papierowe np. po pieczywie i wyrzucać tam obierki, ogryzki, potem wraz z torbą wyrzucać do pojemnika zbiorczego. To jest nasza odpowiedzialność jako mieszkańców, obywateli i konsumentów. Ograniczajmy ilość odpadów, a jeżeli już są, to je segregujmy.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska 

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 15.45

aw

Czytaj także

Czysta woda (nie) dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 22:49
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia co trzeci człowiek na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Problem ten dotyczy też Europy i dlatego Parlament Europejski ostatnio zatwierdził dyrektywę w sprawie wody pitnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie życie rzeczy. Czy to koniec karnawału konsumpcji?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 16:50
Zamiast kupować nowe meble, odnawiamy stare. Przeczytane książki wysyłamy w świat w ramach "book crossingu", "złotym rączkom" powierzamy nasz sprzęt AGD, ubrań szukamy w second-handach. Ideologia "less waste" przestała być postrzegana jako fanaberia, dziś jest to sposób na życie, który ma coraz więcej zwolenników. 
rozwiń zwiń