Mikroplastik - jaki ma wpływ na ludzki organizm?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 15:30
Mikroplastik znajdziemy praktycznie wszędzie - w wodzie, powietrzu i ziemi. Wprowadzamy go codziennie do organizmu wraz z pożywieniem, a według szacunków każdego tygodnia zjadamy go przeciętnie nawet pięć miligramów - tyle, ile waży karta płatnicza. Naukowcy z University of Hull przeprowadzili ostatnio badania na temat jego szkodliwości.
Codziennie wprowadzamy mikroplastik do organizmu wraz z pożywieniem,
Codziennie wprowadzamy mikroplastik do organizmu wraz z pożywieniem, Foto: shutterstock/Almost Green Studio

Nasza mikroplastikowa codzienność

Obecność mikroplastiku w naszym życiu jest już niestety codziennością, jednak dotychczas brakowało wystarczających danych na temat jego wpływu na ludzki organizm. Tematem zajęli się badacze z University of Hull, którzy potwierdzili, że mikroplastik jest szkodliwy dla ludzkich komórek. Wśród potencjalnych skutków spożywania lub wdychania mikroplastiku badacze wymieniają m.in. śmierć komórek i reakcje alergiczne.

- Przeprowadzenie badań sprawiło, że temat mikroplastiku nie należy już do sfery domysłów i niedomówień - mówi Sławek Brzózek, specjalista do spraw zrównoważonego rozwoju grupy ENERIS i działacz ekologiczny. - Teraz dysponujemy potwierdzonymi informacjami na temat jego wpływu na nasz organizm, a badania są podstawą do podejmowania decyzji gospodarczych i politycznych.

Niebezpieczny mikroplastik

Testy toksykologiczne wykazały, że do śmierci komórek w większym stopniu niż kuliste przyczyniają się drobinki mikroplastiku o nieregularnych kształtach. Niestety do środowiska zazwyczaj trafiają pierwsze. - Jeżeli mamy regularną kulkę, to ona chociażby w kontakcie z błoną komórkową jest po prostu gładka - mówi rozmówca Martyny Ogonek. - Obrazowo więc mówiąc, nie porani tej powierzchni, z którą się ściera. Natomiast jeżeli mamy nieregularne ziarna, to one rzeczywiście działają trochę jak ziarna w paście polerskiej.

Badacze z University of Hull sprawdzali między innymi, jaka jest odpowiedź systemu immunologicznego na mikrocząsteczki tworzyw sztucznych, które pojawiają się w naszym organizmie. - Zbadano również tzw. stres oksydacyjny, czyli to, czy oddziałują one w taki sposób, żeby zaburzać gospodarkę tlenem - tłumaczy aktywista. - Sprawdzono także, czy mają wpływ na informację genetyczną zapisaną w komórkach.

Czytaj także:


System immunologiczny a mikrocząsteczki

W świetle wyników badań okazuje się, że system immunologiczny traktuje mikrocząsteczki jak bakterie czy wirusy. - Od rodzaju komórek zależy, jak one później się w naszych komórkach zachowują - mówi Sławek Brzózek. - Niestety stwierdzono, że mikroplastiki niosą ze sobą potencjał zaburzenia gospodarki tlenowej. Dotychczas jeszcze nie potwierdzono ich wpływu na informację genetyczną zapisaną w komórkach. To wymaga zdecydowanie dłuższego czasu badań.

Badacze podkreślają też, że nadal wielką niewiadomą pozostaje to, w jaki sposób spożyte mikroplastiki są wydalane z organizmu. Jest to informacja niezbędna, aby oszacować skalę ryzyka, jakie wiąże się z obecnością mikroplastiku w ludzkim organizmie.


Posłuchaj
03:43 Czworka/Pierwsze Słyszę - mikroplastik 21.12.2021.mp3 O mikroplastiku opowiada aktywista ekologiczny Sławek Brzózek (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:37
Do 2050 roku blisko połowa ludzkości pozostanie bez wody pitnej - wynika z raportu "Raport United in Science". Pandemia zatrzymała nasze życie, ale nie powstrzymała globalnego wzrostu temperatur i podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na ratunek oceanom - jak możesz pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 14:41
#TeamSeas, to akcja znanych youtuberów, którzy zbierają fundusze na sprzątanie akwenów na świecie. Ich cel to 30 mln dolarów, na oczyszczenia oceanów, mórz, rzek oraz plaż z ton śmieci.
rozwiń zwiń