Ekologia w modzie i designie. "Musimy myśleć o naszej planecie"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 20:30
Myślenie eko to globalny trend w architekturze, sztuce i modzie, charakteryzuje się zastosowaniem ekologicznych metod produkcji i zastosowaniu materiałów przyjaznych środowisku. - Dziś już właściwie nie da się projektować mody inaczej - podkreślała podczas Wrocław Fashion Week Magdalena Kęskiewicz, wykładowca w Szkole Artystycznego Ubioru w Krakowie. 
Moda coraz częściej patrzy na ekologię i szuka rozwiązań wspierających planetę
Moda coraz częściej patrzy na ekologię i szuka rozwiązań wspierających planetę Foto: AntonStyle/Shutterstock.com

Moda to obecnie także ekologia, zrównoważony rozwój i dobra jakość materiałów. Młodzi projektanci coraz częściej biorą pod uwagę przy projektowaniu ideę "less". Jak wynika z danych ONZ, przemysł odzieżowy jest odpowiedzialny za ok. 10 proc. gazów cieplarnianych.

- W ogólnej społecznej świadomości wciąż rzadko łączy się modę z ekologią, choć to się zmienia - mówiła Natalia Budzińska z Fashion Revolution podczas tegorocznego Wrocław Fashion Week. Jak podkreślała, warto być eko, także kreując własną szafę. - Najbardziej ekologiczne i zrównoważone jest to, co już mamy, czyli po prostu ponowne wykorzystanie, pożyczanie, dzielenie się ze znajomymi i przyjaciółmi, niekupowanie nowych ciuchów - wyliczała. Jak tłumaczyła, jeśli już kupujemy ubrania, zwracajmy uwagę na źródło ich pochodzenia. - Warto kupować z drugiej ręki albo od lokalnych, odpowiedzialnych marek - mówiła. 

- To takie "pozytywne korzystanie" z rozwoju, który wokół nas wciąż ma miejsce. Rozwój ma swoje konsekwencje, ale dzięki niemu możemy też tworzyć innowacyjne materiały, które nie wyrządzają szkód środowisku, a wręcz przeciwnie - pomagają mu - wyliczała Natalia Budzińska. 

Posłuchaj
04:50 _PR4_AAC 2022_06_27-16-34-57.mp3 Ekologia - ważny trend w modzie i architekturze (Czat Czwórki) 

Jak tłumaczyła Magdalena Kęskiewicz, wykładowca w Szkole Artystycznego Ubioru w Krakowie, przemysł modowy jest drugim najbardziej niszczącym Ziemię, dlatego tworząc nowości w tej branży, "warto myśleć proekologicznie, zamiast o masowej konsumpcji". - Dziś już właściwie nie da się projektować nowości bez myślenia o ekologii, musimy wszyscy myśleć o naszej planecie - podkreślała ekspert. - Były próby tworzenia rzeczy ze śmieci, z papieru, zamiast używania drogich materiałów. To ogromna kreatywność i duże wyzwanie, gdy tworzy się coś od zera w taki właśnie sposób - tłumaczyła.

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wege-dziary. Zielona rewolucja w sztuce tatuażu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 18:40
Tatuatorzy zaniepokojeni ilością jednorazowego plastiku zużywanego w trakcie pracy oraz tuszu pochodzenia zwierzęcego, szukają bardziej ekologicznych rozwiązań. Stąd wzięły się wegańskie tatuaże i ekologiczne salony, których pojawia się coraz więcej - także w Polsce.
rozwiń zwiń