Dzień Zdrowia Psychicznego. "Nie czekaj, aż nie będziesz mógł żyć"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 17:25
Kiedy boli nas gardło albo mamy podwyższoną gorączkę, wiemy, że coś dzieje się z naszym ciałem. Ale kiedy cierpi nasza dusza, często ignorujemy sygnały. - Wiele osób czeka do ostatniego momentu i dopiero w poważnym kryzysie zwraca się o pomoc - mówi psycholog Olena Polevska-Kłodnicka. 
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.Foto: Shutterstock.com

Depresja to nie jest zwykłe "nic mi się nie chce"

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak podkreśla gość Czwórki, dobra kondycja psychiczna to jest coś, czego nie da się wypracować "na zapas". Trzeba uważnie wsłuchiwać się w siebie i nie szukać pomocy dopiero wtedy, kiedy nie da się już żyć. - Jest wiele rodzajów depresji i są różne narzędzia, żeby sobie z nią radzić. Depresja wiąże się z fizjologicznym stanem i nie należy jej mylić ze spadkiem nastroju czy pewnym przesileniem - tłumaczy psycholog. - Owszem, to są sygnały ostrzegawcze, ale wszystko zależy od tego, czy jesteśmy w stanie sami sobie z tym poradzić. W teorii dot. pięciu podstawowych emocji trzy z nich są trudne. To strach, złość i smutek. Każdy z nas je przeżywa, ale niektórych one przerastają.   

"Mrożenie" smutku

Według danych Ministerstwa Zdrowia na depresję w Polsce w 2020 roku chorowało 4 mln osób. Jak podaje WHO - w 2020 roku depresja była drugą pod względem częstości występowania chorobą na świecie, a do 2030 roku - będzie pierwszą. - Społeczeństwo pędzi w kierunku lepszej wersji siebie, a to jest jedna z przyczyn depresji. Nie dajemy sobie prawa do przeżywania smutku. "Mrozimy" go albo wypieramy, co prowadzi do somatyzacji, czyli niewytłumaczalnego medycznie bólu fizycznego. Ten zaś może spowodować wiele poważnych chorób - opowiada ekspertka. - Dotyczy to także złości, która jest wyrazem postawy obronnej.  

Sprawdź także:

Brak akceptacji przyczyną złej kondycji psychicznej nastolatków

Co roku ponad 700 tys. osób na całym świecie popełnia samobójstwo. W grupie wiekowej 15-29 lat znajduje się ona na czwartym miejscu wśród najczęstszych przyczyn śmierci. - Kiedy dziecko dorasta i w tym okresie "fiksuje się", to później, przy zderzeniu się z różnymi trudnymi sytuacjami, trudno mu je pokonać - wyjaśnia Olena Polevska-Kłodnicka. - Problemy ludzi młodych często mają korzenie w ich dzieciństwie, w poczuciu braku akceptacji. Rodzice czy nauczyciele chcieliby mieć "ciche i ułożone" dzieci, które nie sprawiają kłopotów. Ale dzieci takie nie są i trzeba im na to pozwolić, jednocześnie przyglądając się uważnie temu, jak i w jakim stopniu przekraczają granice i testują świat.   

Posłuchaj
14:48 CZWÓRKA Czat Czwórki - zdrowie psychiczne 10.10.2022.mp3 Jak dbać o zdrowie psychiczne? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Olena Polevska-Kłodnicka (psycholog, Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health) 

Data emisji: 10.10.2022

Godzina emisji: 15.15

kul/kor

Czytaj także

Lęk postizolacyjny. Jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 18:30
Praca zdalna pozwalała nam zaoszczędzić czas, a zamknięta w czterech ścianach codzienność stała się prosta i schematyczna. Dzisiaj wiele wskazuje na to, że jesteśmy na ostatniej prostej prowadzącej do końca pandemii, a zatem czas przygotować się do powrotu do normalności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego się boimy? Choroby, śmierci i zmian klimatu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 16:50
Lęk i strach to emocje, które towarzyszą każdemu z nas. Trudno znaleźć osobę, która w swoim życiu niczego się nie boi. A czego obawiamy się najbardziej? W tym roku po raz pierwszy na liście pojawił się lęk przed katastrofami pogodowymi i zmianami klimatu.
rozwiń zwiń