Czy naprawdę chcemy być "zero waste"?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 13:13
Mimo deklaracji nadal kupujemy więcej rzeczy niż potrzebujemy i wyrzucamy więcej jedzenia niż zapewne byśmy chcieli. Porozmawiamy o idei "zero waste" tuż przed świętami. 
Idea wymiany lub po prostu oddawania niepotrzebnych przedmiotów innym staje się coraz bardziej popularna
Idea wymiany lub po prostu oddawania niepotrzebnych przedmiotów innym staje się coraz bardziej popularnaFoto: shutterstock.com

Według "Food Waste Report 2022", prawie 930 milionów ton żywności marnuje się rocznie w sklepach i gospodarstwach domowych, a każdy konsument odpowiada za średnio 74 kg żywności, trafiającej do kosza. Czy marnowanie żywności jest dla Polaków – zwłaszcza przed świętami - ważnym tematem? Sprawdził to Instytutu Badania Rynku i Opinii Społecznej IMAS w ogólnopolskim badaniu, zrealizowanym w ramach kampanii "Karp – Zdrowy z Natury". Naszym gościem będzie Paweł Wielgosz - prezes Organizacji Producentów - Polski Karp.

W kolejnej odsłonie "Informatora Maturzysty" sprawdzimy, co nowego pojawi się na rozszerzonej maturze z matematyki. Trudniejsza, ale lepsza - taki ma być nowy egzamin dla przyszłych studentów ścisłych kierunków. Do tej pory wielu wykładowców często narzekało na niski poziom pierwszoroczniaków i konieczność gonienia materiału. Dzięki nowej maturze kończący liceum mają wiedzieć więcej.

Po 16.00 opowiemy o tym, jak niewidomi tańczą, czują muzykę i przestrzeń. - Niewidomi nie tańczą - tłumaczy tancerka Karolina Jarosik. - Nie mamy wyobraźni przestrzennej, czujemy się dziwnie, wykonując takie ruchy. A jednak część osób się przełamała. Owocem tej próby jest balet "Łabędzie". Jak wyglądał proces nauki tańca, co sprawiało największą trudność oraz czym są tytułowe "Łabędzie"?

Zobacz także:

Wybierzemy się także do Włoch, bo tam władze miasteczka Presicce planują dofinansowanie w wysokości 30 tys. euro dla osób, które kupią jedną z nieruchomości zbudowanych przed 1991 rokiem i w niej zamieszkają. To tylko jeden z wabików, który ma przyciągnąć nowych mieszkańców do wyludniających się regionów,

***

Na audycję Czat Czwórki zapraszamy w poniedziałek (05.12) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia psychologia
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektroodpady. Jak właściwie je recyklingować?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 19:00
W Unii Europejskiej zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanowi coraz większy problem. - To wynika trochę z naszej natury chomikowania, czasami trudno nam się rozstać z rzeczami, które mają dla nas sentymentalną wartość - mówi Maria Andrzejewska z UNEP/GRID-Warszawa. - Jednak powinniśmy oddawać w miejsce utylizacji cały sprzęt. Sprawdzamy, dlaczego jest to tak ważne. 
rozwiń zwiń