Na czym polega syndrom miłego faceta?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 20:30
Co złego jest w byciu miłym facetem? Zdaniem autora książki "Zintegrowana męskość" Marcina Wąsika całkiem sporo. - Tacy mężczyźni sporo ukrywają, nie są autentyczni i często manipulują innymi - tłumaczy.  
Syndrom miłego faceta wynika z tego, że dorośli mężczyźni wciąż szukają dowartościowania i akceptacji, których nie dostali jako chłopcy
Syndrom miłego faceta wynika z tego, że dorośli mężczyźni wciąż szukają dowartościowania i akceptacji, których nie dostali jako chłopcy Foto: shutterstock/fizkes

- Chciałbym powiedzieć, że kryzys męskości nie istnieje. Niestety, patrząc obiektywnie, problem jest i dotyczy dużej grupy mężczyzn. Gubimy się w swoich rolach i tym, czego się od nas oczekuje. Cały czas redefiniujemy pojęcie męskości - mówił w Czwórce bloger, muzyk i tata, Kamil Pawelski. - A oczekiwania są wysokie i dla większości mężczyzn trudne do spełnienia. 

"Mili faceci" nie chcą być jak ich ojcowie

Jak przekonuje mentor mężczyzn Marcin Wąsik, jednym z objawów kryzysu męskości jest syndrom miłego faceta. - Jest to reakcja mężczyzn na takich ojców i dziadków, którzy byli przemocowi, kontrolujący i nieczuli - wyjaśnia. - Wielu doświadczonych w ten sposób młodych mężczyzn postanowiło przejść na "drugą stronę mocy". Stali się mili, uprzejmi, łagodni i w pewien sposób odcięli się od swojej męskości. Od pewnej części swojej tożsamości. 

Życie według "ukrytych umów"

"Mili faceci" funkcjonują w oparciu o trzy "ukryte umowy". - Pierwsza umowa jest taka, że jeżeli będę miły dla ludzi, to oni będą mnie lubić i akceptować. Druga opiera się na zasadzie: jeżeli będę spełniać potrzeby innych ludzi, zanim oni mnie o to poproszą, to mogę liczyć na to samo z ich strony. Trzecia umowa to założenie, że jeśli nie będziemy się konfrontować z innymi, to będziemy mieć wolne od problemów życie. Jednak w praktyce to tak nie działa -  podkreśla gość Czwórki. Dlatego też w Stanach Zjednoczonych od wielu lat istnieją męskie grupy wsparcia, a także terapie indywidualne, które pomagają wyjść z tego syndromu.

Zobacz także:

Spełnianie oczekiwań rodzi frustrację

W naszym kraju jest to temat nowy i mało znany, ale to nie znaczy, że syndrom miłego faceta jest obcy polskim mężczyznom. - Współczesne wychowanie nakazuje, by chłopcy, a później mężczyźni łączyli wiele cech, które czasami są sprzeczne. Próbujemy obsłużyć te oczekiwania, dopasować się do nich i robimy to, ale na głębokim poziomie jesteśmy sfrustrowani. Bo mamy inną naturę. A to prowadzi do napięć i konfliktów - uważa Marcin Wąsik.

Posłuchaj
14:56 CZWÓRKA Czat Czwórki - meskosc 27.02.2023.mp3 Na czym polega syndrom miłego faceta? (Czat Czwórki/Czwórka) 

- "Mili faceci" tak bardzo skupiają się na tym, co inni o nich myślą, że w ogóle nie zajmują się sobą. Dlatego nie znają siebie i nie wiedzą, kim są  - tłumaczy ekspert i autor książki "Zintegrowana męskość". - Z takimi mężczyznami trudno jest nawiązać prawdziwą, intymną relację. Więc zazwyczaj są oni bardzo samotni

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Marcin Wąsik (mentor mężczyzn, autor książki "Zintegrowana męskość")

Data emisji: 27.02.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Mózg, nie mięśnie. Czym jest sapioseksualizm?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 10:30
- To termin bardziej związany z popkulturą niż nauką, bo naukowcy już od dawna wiedzą, że inteligencja jest bardzo silnym afrodyzjakiem. Zwłaszcza dla kobiet - wyjaśnia psycholog Jarosław Świątek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń