Fotografowanie samolotów - to są wielkie emocje

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 18:10
- Fotografowanie samolotów to trudna sprawa. Polujemy przede wszystkim na zdjęcie, a nie na samolot. Czasem nawet najlepsza maszyna nie jest gwarantem tego, że zdjęcie będzie doskonałe - przekonuje Sławek Hesja Krajniewiski, pasjonat fotografii lotniczej.   
Audio
  • Jak zrobić dobre zdjęcie lecącego samolotu? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)
Sławek Hesja Krajniewiski i Kuba Marcinowicz w Czwórce
Sławek Hesja Krajniewiski i Kuba Marcinowicz w Czwórce Foto: Czwórka

Sławek Hesja Krajniewiski Zwykle z jednej imprezy lotniczej przywożę około 500 GB zdjęć. Jeśli pośród z nich znajdę 10-15 takich, z których jestem zadowolony, to jest to dobra sesja

O Sławku Hesji Krajniewiskim mówią "twórcza bestia". Urodził się w dniu Wojska Polskiego i zamiłowaniu do służb mundurowych jest wierny do dzisiaj. Ukończył Wojskową Akademię Techniczną na kierunku lotniczym, ale najbardziej znany jest ze swoich pełnych dynamiki fotografii lotniczych. - Na zdjęciach staram się zawrzeć moją wizję świata. A do satysfakcjonującej fotografii potrzeba bardzo wielu elementów - mówi Hesja.

Jak twierdzi, aby zrobić dobre zdjęcie lotnicze musi być spełnionych kilka warunków - odpowiedni sprzęt, właściwe miejsce i podejście do samolotów oraz dogodne warunki atmosferyczne, bo "fotografujemy w świetle zastanym". - Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ten ułamek sekundy, w którym zdjęcie musimy zrobić - podkreśla Hesja. 

W rozmowie z Kubą Marcinowiczem wyjaśnia też, czym się różni fotografowanie samolotów z ziemi od tego z pokładu innej latającej maszyny, czyli metodą "air-to-air". A jaki był pierwszy aparat fotograficzny Hesji, dlaczego, według niego, własna ciemnia i analogowy aparat to genialna szkoła fotografii oraz gdzie jego prace można oglądać - więcej o tym w nagraniu audycji.

Sprawdź też:
Kuba Marcinowicz Staszek Myszkowski Czwórka 1200x660.JPG
Personalizacja motocykli. Nie ma jej bez "efektu wow!"

***

Tytuł audycji:  TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem 

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Sławek Hesja Krajniewiski (fotograf lotniczy, pomysłodawca i prezes Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych "Air-Action", autor albumów "Odloty")

Data emisji: 16.08.2017

Godzina emisji: 18.05

jsz/bch

Czytaj także

Najpiękniejsze zdjęcia robi się z wysokości

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 19:06
Dziś w drugiej godzinie "Czatu Czwórki" rozmawiamy o lataniu i robieniu zdjęć. Takie właśnie oryginalne hobby ma nasz gość Paweł Lojak-Kozarzewski. Jak zaczęła się jego pasja?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aplikacja wskaże, kiedy kupić bilet lotniczy, żeby zapłacić najmniej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 07:00
Jak wykazują badania, Polacy przepłacają za bilety lotnicze. W ubiegłym roku prawie wydali o prawie 170 mln zł za dużo. Ceny biletów potrafią osiągać bardzo niskie ceny, ale kupując je w odpowiednim czasie możemy sporo zaoszczędzić. Jak znaleźć najlepsze oferty?
rozwiń zwiń