"Turbulencja". Czy leci z nami pilot?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 02:14
Dariusz Kulik pierwszy samodzielny rejs wykonał w wieku 37 lat. Od kilkunastu jest pilotem, prowadzi też kanał "Turbulencja" i napisał książkę pod tym samym tytułem. Opowiedział, co dzieje się w kabinie pilotów za zamkniętymi drzwiami i czy to prawda, że jeden z pilotów ma zawsze inny posiłek niż pozostali.
Audio
  • W kokpicie Dariusza Kulika. Na czym polega praca pilota? (TOP/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Skycolors/Shutterstock.com
Samolot jest w stanie wylądować samodzielnie już od 60 lat
- Samoloty zautomatyzowane są od bardzo dawna, co sprawia, że rola pilota jest nieco inna niż kilkadziesiąt lat temu. Samolot jest dla przykładu w stanie wylądować samodzielnie i to od wielu lat. Aby jednak tak się stało pilot musi mieć absolutną pewność, że wszystkie komponenty działają bez zarzutu. Elektronikanika pomaga np. w lądowaniu w warunkach gęstej mły, gdy pas jest słabo widoczny. Autopilot jest sobie w stanie też poradzić z drobnymi turbulencjami - opowiadał autor książki i kanału na YouTube pt. "Turbulencja".
Podniebne menu. "Piloci też noszą własne kanapki"
- Posiłki na pokładzie samolotów różnią się w zależoności od klasy. Bywają dobre i mniej smaczne. Wszystko zależy od preferencji. Prawdą jest, że jeden z pilotów dostaje inny posiłek, ale zazwyczaj wcześniej ustalamy z załogą to, co jemy. Niektórzy przygotowują sobie własne posiłki. W samolocie jest na to miejsce. Znajomy pilot z Włoch nosił nawet ze sobą przenośny ekspres.
Po co włączamy tryb samolotowy?
- Włączony telefon na pokładzie nie jest zagrożeniem dla samolotu. Nigdy nie było takiego zagrożenia. Dawniej telefony komórkowe źle reagowały, gdy telefon był w powietrzu i znajdował się jednoczneśnie w zbyt dużym polu nadajników - był to problem dla sieci komunikacyjnej telefonu, nie elektroniki sterującej samolote. Nie wsiadłbym na pokład maszyny, gdyby istaniał choć cień zagrożenia, że jej funkcjonowaniu może zagrażać włączony telefon. Jeśli takie zagrożenie by istaniło nie moglibyśmy wejść z telefonem na pokład - tłumaczył. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 18.15

ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internet bez obrażania i hejtu według Groovskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 14:57
- Kiedyś prowadząc kanał na YouTubie trzeba było się starać. Autorzy mieli swoje treści. Na tym się nie zarabiało, a była to bardziej zajawka. Teraz to poszło w całkiem inną stronę, a na YouTubie można zarobić duże pieniądze - mówi w Czwórce YouTuber i vloger Paweł Murawski, znany także jako Groovski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reżyser życia", czyli eksperymenty społeczne w sieci

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 15:00
- Jest kilku youtuberów, którzy robią eksperymenty społeczne w formie pranków, a ja podchodzę do tego tematu na poważnie. Interesuje się psychologią. Filmiki, które robię, traktuję jak formę badania - opowiada Daniel Rusin z kanału "Reżyser życia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Japońska prowincja", czyli życie Polaka na Kyushu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 16:23
- Od dziecka marzyłem o Japonii, byłem zafascynowany tym krajem. Wiedziałem, że jeśli tylko nadarzy się okazja, z pewnością się tu przeniosę - mówił Michał Zurnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dave z Ameryki. Jak wyglądała jego amerykańska przygoda?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 12:00
- Jestem Polakiem ze Stanów Zjednoczonych, który jakiś czas temu postanowił wrócić do kraju. Wideobloga prowadzę po to, by opowiedzieć o największej przygodzie mojego życia - wyjaśnia autor kanału "Dave z Ameryki".
rozwiń zwiń