Alerty, wirtualne wizytówki - by sprawnie podróżować

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 10:52
Obostrzenia związane z koronawirusem z pewnością utrudnią nam podróżowanie podczas tegorocznych wakacji. Giganci internetowi spieszą nam z pomocą, wprowadzając liczne udogodnienia w swych aplikacjach. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Yaoinlove/ Shutterstock

hotel pokój hotelowy drzwi koronawirus Montree studio 1200.jpg
Jak hotele zachęcają do podróżowania?

Mimo pandemii wiele osób decyduje się na wakacyjne wojaże czy to w Polsce, czy za granicą. Obok zwykłych przygotowań do wyjazdu, tym razem muszą myśleć też o możliwych utrudnieniach na trasie. Z pomocą przychodzą im najnowsze funkcje m.in. w aplikacji Google Maps. 


Posłuchaj
06:32 czwórka top 17.06.2020.mp3 Ułatwienia dla podróżnych w Google Maps komentuje Bartosz Rybacki z Sunrise System (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

- Mówimy o najnowszych aktualizacjach, które miały miejsce 8 czerwca. Należy wspomnieć przede wszystkim o alertach w mapach, o ograniczeniach w transporcie miejskim - wymienia Bartosz Rybacki z Sunrise System. - Mamy tu ostrzeżenia dla kierowców o ewentualnych checkpointach na trasie, mamy informacje przy nawigacji do placówek medycznych, dane czy konkretna placówka udzieli nam pomocy - to ułatwienia, które już są zaimplementowane za granicą - dodaje. 

Planując wakacyjną trasę, wiele informacji warto sprawdzić wcześniej. - Dane na mapach są w większości bardzo precyzyjne i szybko aktualizowane - mówi specjalista. - Już pojawiają się też bardzo precyzyjne informacje mówiące o ilości osób w autobusie czy tramwaju, który do nas zmierza.

Wsiądź do autobusu

Dzięki temu, jeśli wciąż chcemy się trzymać z daleka od większych skupisk, to możemy z łatwością sprawdzić, kiedy jest możliwa bezpieczna podróż komunikacją miejską. - Google posiada bardzo dużo informacji o nas, jako użytkownikach. Mogą pozwolić sobie na takie precyzyjne informowanie czy dana linia tramwajowa, czy autobusowa jest przeciążona, czy nie - wyjaśnia Bartosz  Rybacki. 

Od lat wykorzystujemy liczne aplikacje Google, chcąc nie chcąc, wysyłamy też pewne informacje do serwerów firmy. Właśnie dzięki temu, algorytmy, które odpowiadają za planowanie naszej trasy doskonale wiedzą, czy w danym pojeździe są osoby, ile ich jest, jakie jest zagęszczenie podróżujących. 

Jedzenie na trasie

Google wprowadziło trzy dodatkowe atrybuty dla restauracji. Każda z nich może wybrać opcje, w której realizuje usługi:

  • na miejscu
  • na wynos
  • dostawa

- Na rynku zagranicznym, Google umożliwiło też założenie tzw. wirtualnej wizytówki dla sektora gastronomicznego, to tzw. kuchnie wirtualne - podkreśla ekspert. - Są to przedsiębiorstwa, które fizycznie nie oferują posiłków, a świadczą usługi jedynie w formie dowozu. To bardzo duża zmiana - ocenia. - Wcześniej takie firmy nie mogły znaleźć się na mapach Google, z tego względu, że głównym wyznacznikiem była konieczność posiadania fizycznej siedziby - dodaje. 

Firmy, maski, testy

Innymi udogodnieniami dla właścicieli firm i lokalnych biznesów są dodatkowe zakładki, w których właściciele firm mogą umieścić informacje o funkcjonowaniu w trakcie całej pandemii. Dzięki temu użytkownik dostaje aktualne dane. W wizytówkach biznesów pojawiła się też możliwość dodania przycisków "Zarezerwuj", "Zadzwoń teraz", wszystko po to, by ułatwić funkcjonowanie rynku. Wprowadzono też przycisk "Oznacz jako tymczasowo zamkniętą" - to, według Bartosza Rybickiego, duża zmiana. 

Na mapach odnajdziemy też alerty o konieczności noszenia maski czy oznaczone centra testów na koronawirusa. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 18.15

pj/kd

Czytaj także

Jak koronawirus wpływa na turystykę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:56
Jeszcze w styczniu opinie branży turystycznej o tym, jak koronawirus wpłynie na sytuację w biznesie podróżniczym były umiarkowane, o tyle dziś już wiadomo, że sytuacja jest fatalna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paszporty i korytarze zdrowia - czy to grecki sposób na powrót turystów?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 10:18
Grecja należy do światowej czołówki krajów, które najlepiej radzą sobie z epidemią koronawirusa. Dziś pojawiają się pierwsze pomysły jak na nowo zorganizować turystykę i przyjąć podróżnych. 
rozwiń zwiń