Czy Koro usprawni badanie? Jest już prototyp stetoskopu XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 14:57
Być może już niedługo badanie stetoskopem będzie łatwiejsze. Wrocławscy studenci pracują, by te tradycyjne lekarskie "słuchawki" zostały zastąpione przez inteligentny stetoskop Koro. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: LDWYTN/shutterstock.com
lekcja zdalna dziecko nauka w dobie koronawirusa fre shut 1200 .jpg
Nauka i praca zdalna - jakie słuchawki wybrać?


Zespół studentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej pracuje nad inteligentnym stetoskopem. Ma on usprawnić pracę lekarza. 


Posłuchaj
04:08 czwórka stacja nauka 17.11.2020.mp3 O Koro - cyfrowym stetoskopie opowiada Tomasz Skrzypczak, student Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i koordynator projektu (Stacja Nauka/Czwórka)

 

To urządzenie może nagrywać bicie serca i przesyłać je do aplikacji mobilnej. Udostępnia też zapis dźwięku w wersji graficznej. Kluczowym atrybutem rozwiązania jest cyfrowe przetwarzanie dźwięku. Dzięki redukcji niechcianego szumu otoczenia osłuchiwanie pacjenta staje się bardziej precyzyjne. Regulacja głośności umożliwia dostosowanie dźwięku do potrzeb lekarza. Zwiększa to komfort badania oraz pozwala na wzmocnienie najbardziej stłumionych szmerów, tłumaczą pomysłodawcy.

Czytaj także: 

szczęście wolność kobieta 1200.jpg
Jak posprzątać swoje życie? "Zacznij od refleksji"

- Koro to okrągłe urządzenie, które przykłada się do ciała pacjenta w tych miejscach, co zwykły stetoskop - tłumaczy Tomasz Skrzypczak, student Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i koordynator projektu. - Nie ma on gumowej rurki prowadzącej do uszu lekarza. Koro przesyła dane do aplikacji, a tam może je odsłuchać i odczytać lekarz. Dźwięk jest analizowany pod kątem tego, czy serce bije rytmiczne, czy jego rytm jest regularny - dodaje. 

Cyfrowy stetoskop może być też samodzielnie użyty przez pacjenta, który posłuży się nim zgodnie z instrukcją. Zebrane dane warto jednak podać lekarskiej analizie. 

Inteligentny stetoskop to cała platforma cyfrowa, gdzie odnajdziemy też wzorce kliniczne. - Używanie Koro jest proste i intuicyjne, jak wysłanie zdjęcia na fejsie - mówi koordynator projektu. 

Ten wynalazek szczególnie może się przydać podczas badania zakażonych COVID-19. Dziś, gdy lekarz, podczas badania musi być ubrany w strój ochronny, badanie jest mocno utrudnione, a dokładny osłuch niemal niemożliwy. 

Dziś testowany jest prototyp Koro. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar 

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 12.25

pj

Czytaj także

Mężczyzna u lekarza. W czym doradzi mu bariatra?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 15:40
Kiedy psuje się auto, pierwsi jadą do mechanika, ale kiedy ich zdrowie szwankuje to kontrolę odkładają na później.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirusowe zapalenie wątroby typu C. "Możesz je mieć i nawet o tym nie wiesz"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 18:03
 Co najmniej 150 tys. Polaków zakażonych jest wirusowym zapaleniem wątroby i nawet o tym nie wie - wynika z badań przytaczanych przez Annę Depczyńską. Tymczasem HZV, czyli wirusowe zapalenie wątroby to cichy zabójca, który jest ósmą przyczyną zgonów na świecie.
rozwiń zwiń