Dygitalizacja - nowa szansa dla pamiątkowych zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 21:40
Rodzinne pamiątki to często zbiór wyblakłych, czarno-białych lub czerwonych zdjęć, które nie przetrwały próby czasu i nie są już do końca czytelne. Na szczęście z pomocą przychodzą nam graficy i odpowiednie programy, dzięki którym możemy odzyskać fotografie, które spisaliśmy już na straty. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Kittyfly

ciemnia shutterstock_1200.jpg
Domowa ciemnia. Jak wywołać zdjęcia w herbacie miętowej?


Podczas złego przechowywania w nieodpowiednich warunkach zdjęcia degradują się. Często trzymane w piwnicach negatywy i odbitki z cennymi wspomnieniami pokrywa kurz. Tracą na jakości, blakną i niszczeją. Odpowiednie ich zeskanowanie i poddanie specjalnej obróbce może pomóc odzyskać zdjęcia i na nowo się nimi cieszyć, tym razem w wersji cyfrowej.


Posłuchaj
10:14 Czwórka/ TOP - Dygitalizacja zdjęć 17.05.2021.mp3 Grzegorz Brzuchala opowiada jak wygląda proces dygitalizacji zdjęć (TOP/ Czwórka)

 

Można nawet uratować te zdjęcia, na których obraz bardzo się zatarł i nie widać twarzy naszej prababci. Dla grafika to żaden problem. - Na dzień dobry podczas dygitalizacji można poprawić zdjęcia, które z czasem utraciły swój kolor. Niegdyś kolorowe zdjęcia z lat 80. zachodzą czerwonym kolorem. Dzięki odpowiednim zabiegom można takim zdjęciom przywrócić pierwotne kolory - mówi Grzegorz Brzuchala ze skano.pl. - Drugą kwestią są uszkodzenia mechaniczne. Zdjęcia, które są podrapane albo mają ubytki, też mogą zostać odrestaurowane. Wymaga to koronkowej pracy grafika, który może przywrócić zdjęciu pierwotny wygląd poprzez retusz graficzny.

Nie jest powiedziane, że wszystkie szczegóły będą się zgadzać. Dużo zależy od wyobraźni grafika, który musi na przykład zrekonstruować nos babci. - Często robi się to na podstawie innych zdjęć tych osób - wyjaśnia specjalista. - Mając taki wzór, da się z dobrym skutkiem odwzorować wizerunek przodka, tak, żeby nie odbiegał od pierwowzoru. Renowacje są najtrudniejsze. Usuwamy wtedy wszystkie widoczne nierówności papieru, kreski, defekty, uszkodzenia i paproszki na zdjęciu. Często renowacja takiego zdjęcia może trwać nawet godzinę.

fotograf aparat 1200.jpg
Oko w oko z modelem. Tak fotografuje się przyrodę

 

Posłuchaj także:

Jak twierdzi rozmówca Agaty Nowotnik, grafik zajmujący się rekonstrukcją takich zdjęć musi być wytrwały, uważny i delikatny, bo jest to dość pieczołowita praca, do której trzeba mieć cierpliwość. - Zajmujemy się dygitalizacją całego domowego archiwum. Możemy poddać obróbce cyfrowej slajdy, odbitki i negatywy. Nie ma w zasadzie trudności technicznych, bo technologia skanowania jest dość dobrze rozwinięta i dzieje się to w sposób płynny - wyjaśnia ekspert. - Proces dygitalizacji jest ustandaryzowany i usystematyzowany, więc nie ma większych niespodzianek. Trzeba pamiętać, że tradycyjne nośniki papierowe są jednak bardziej wytrzymałe niż ich nowoczesne odmiany. Nie wiem, czy zdjęcia zapisane na nośniku pamięci lub płycie DVD przetrwają 20 lat.

Warto więc pamiątki rodzinne posiadać w wielu kopiach na różnych nośnikach danych. Nie ufajmy wyłącznie naszym dyskom i profilom w mediach społecznościowych. Załóżmy sobie album na zdjęcia i sprawdzajmy co jakiś czas, w jakim są stanie.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 17.08

aw

Czytaj także

Najpiękniejsze górskie szlaki na zdjęciach Mariusza Jachimczuka

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 17:22
Kolekcja Mariusza Jachimczuka to subiektywna relacja z wędrówek po najpiękniejszych górach świata. Na zdjęciach fotografa zobaczymy m.in. Himalaje, Andy, Denali na Alasce i góry w Afryce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wystaw się" - przestrzeń muzeum dla miłośników robienia zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 14:57
"Wystaw się" to wydarzenie, które ma stworzyć niezależnym fotografom okazję do zaprezentowania własnej twórczości szerszej publiczności. Ma już swoją kilkuletnią tradycję, a jedna z nagród jest super prestiżowa.
rozwiń zwiń