Polskie Radio
Section05
pamiątki

Pamiątki z wakacji. Jak przechowywać i selekcjonować swoje zbiory?

Wakacje to czas gromadzenia pamiątek - z wyjazdów przywozimy muszelki, kamyki, magnesy, zabawki i niezliczone gadżety. A jeśli jest to kolejny sezon gromadzenia takich zbiorów i szuflada już jest pełna, rodzi się pytanie czy z częścią pamiątek się rozstać. Jak selekcjonować wakacyjne zbiory i co faktycznie ma wartość po latach? 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej wakacje pamiątki fotografia Weronika Puszkar technologie

"Foto z misiem" na jubileusz białego misia z Podhala

Zakopiański miś - symbol Podhala, ulubieniec turystów, bohater milionów zdjęć. Miś nie ocenia, kocha każdego. Fotografowali się z nim biedni i bogaci, mali i wielcy, starzy i młodzi. Podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zaprezentowana została książka "Foto z misiem", której autorkami są Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Miś Zakopane literatura Podhale KSIĄŻKA fotografia góry turystyka wakacje pamiątki muzeum

Kresy – pamięć, ludzie, przedmioty

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie już od roku prowadzi akcję "Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych". Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym. W ramach akcji zbierane są zarówno pamiątki przechowywane w rodzinach Kresowian, jak i wspomnienia rejestrowane w formie historii mówionej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Kresy historia Polski wspomnienie pamiątki Katarzyna Cygler Trójka

"Szczotka mówi więcej niż meldunek". Powstańcze pamiątki

Po każdym ważnym wydarzeniu historycznym zostają nie tylko dokumenty, ale też rzeczy osobiste - zdjęcie, list, pamiętnik, portfel, książka czy szczotka do włosów.  W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego sprawdzamy, co o powstańczej Warszawie, powstańcach i ludności cywilnej mówią nam ocalałe rzeczy codziennego użytku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Powstanie Warszawskie pamiątki dokumenty historia Polski Anna Hardej

Samochodem dookoła świata, czyli historia Jerzego Jelińskiego

95 lat temu Jerzy Jeliński wyjechał z Warszawy i podróżując przez Europę i Afrykę dotarł do Ameryki Północnej. Stamtąd udał się do Japonii i powrócił do Europy. Był pierwszym Polakiem, który objechał cały świat samochodem – zajęło mu to 2 lata i 2 miesiące.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody samochód kierowca kierowcy podróże wycieczka ŚWIAT historie HISTORIA rekordy POLSKA społeczeństwo pamiątki wspomnienie