Dyplomowany influencer. Czy takie studia mają sens?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 21:20
Od przyszłego roku Influencers Academy będzie kształcić "zawodowych" użytkowników mediów społecznościowych, którzy dzięki swoim zasięgom w sieci będą mogli oddziaływać na innych. Nowy kierunek studiów pojawi się w ofercie jednego z fińskich uniwersytetów. Po ukończeniu trwającego trzy i pół roku programu studenci otrzymają tytuł licencjata w dziedzinie zarządzania biznesem międzynarodowym. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Obserwacja polskiego rynku influencerów pokazuje, że tak naprawdę liczą się cechy charakteru i umiejętności, które czasem ciężko nabyć Andrzej Mazuruk

- Wydaje mi się, że w dużej mierze nie będą to studia, po których każdy absolwent będzie mieć dodatkowe dwa miliony obserwujących - mówi twórca internetowy Andrzej Mazuruk. - Działania w sieci to jednak bardziej kwestia wyczucia, a nie suchej teorii. 

Posłuchaj
04:12 CZWÓRKA TOP - szkola dla influencerow 10.08.2021.mp3 Influencers Academy - jak obronić pracę licencjacką z "bycia wpływowym"? (TOP/Czwórka)

Influencerzy, którzy dziś zarabiają duże pieniądze, zrobili to sami z siebie. Bez studiów Krzysztof Rojek

Na studia na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Tampere w południowo-zachodniej Finlandii ma być przyjętych 20-25 aspirujących i międzynarodowych influencerów, którzy pracują nad budowaniem własnej marki i zdobywaniem obserwatorów, a swoje zasięgi chcą efektywnie wykorzystywać w kampaniach marketingowych. - Żyjemy w takich czasach, że youtuberzy i influencerzy zarabiają duże pieniądze. I można z tego żyć - dodaje Krzysztof Rojek z Antyweb.pl. - Pytanie tylko, czy otwieranie kierunku studiów o tej specjalizacji jest warte uwagi i czy bycia influencerem można się w ogóle nauczyć. 

Posłuchaj także:


Zobacz
dziewczyna telefon komórkowy F 1200.jpg
Będę influencerem. Preferencje zawodowe polskich nastolatków

Jak zauważają rozmówcy Mateusza Kulika - za influencerami stoi charyzma. - Studia mogą im pomóc poprawić dykcję, lepiej wysławiać się, ale są to umiejętności techniczne - dodaje Mazuruk. - Jeśli ktoś nie potrafi stworzyć dobrego scenariusza, bo nie ma takiej wyobraźni, albo nie ma takiej mocy, żeby zaangażować w swoją twórczość innych internautów, to ani wykłady, ani ćwiczenia w tym nie pomogą. Choć same studia mogą nauczyć kompetencji miękkich, czyli na przykład zarządzania zespołem.

Studiujesz? Sprawdź Strefę Studenta >>>

Z podobnym pomysłem - utworzenia klasy dla youtuberów - wyszło I Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Słupsku. Uczniowie w ramach zajęć dowiadują się, jak zostać influencerem, vlogerem, twórcą internetowym lub fotografem, dziennikarzem, a nawet marketingowcem. Podczas lekcji poruszane są takie tematy jak m.in. budowanie treści do sieci, prowadzenie i budowanie swojej marki w internecie oraz tworzenie projektów graficznych. Uczniowie mają także warsztaty w studiu nagraniowym. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 10.08.2021

Godzina emisji: 18.14

kul

Czytaj także

Teen marketing. Jak trafić do cyfrowych tubylców?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 11:00
- Definicji Pokolenia Z jest bardzo dużo. Jedne są rocznikowe, które mówią, że to ludzie urodzeni po 1995 lub 99 roku. Ja tę generację rozumiem jako osoby, które urodziły się ze smartfonami - tłumaczy w Czwórce Bartek Sibiga, współautor e-booka "Teen marketing - jak komunikować się z pokoleniem digital natives?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy wygląd Facebooka - albo go kochasz, albo nienawidzisz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 13:36
Od kwietnia 2019 roku wiadomo, że będzie nowy, desktopowy interface Facebooka. Dziś widział go już chyba każdy użytkownik. Opinie o nim są jednak podzielone.
rozwiń zwiń