Sylwester tuż - jak rozświetlić imprezę?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 21:00
Rok 2021 na ostatniej prostej, a zabawa sylwestrowa zbliża się wielkimi krokami. Ze względu na pandemię częściej będziemy bawić się na domówkach niż w klubach. Jednak nie muszą one pod względem nastroju ustępować hucznym imprezom. Wystarczy zadbać o odpowiednie oświetlenie.
Ważnym elementem imprezy sylwestrowej jest odpowiednie oświetlenie.
Ważnym elementem imprezy sylwestrowej jest odpowiednie oświetlenie.Foto: shutterstock/Salov Evgeniy.

Sylwestrowa noc z przytupem 

Zabawę w klubach zastępujemy bardziej kameralnymi imprezami z przyjaciółmi w domach. Możemy jednak zadbać o odpowiednią oprawę sylwestrowej nocy. Z pomocą przychodzi technika, ale też pomysłowość i sprawdzone patenty. - W czasach PRL dla uzyskania kolorystycznego efektu farbą malowało się żarówki na różne kolory. To robiło niezłe wrażenie - mówi Mariusz Krettek, DJ w latach 90. - Na nielicznych prywatkach można było też spotkać urządzenie, które nazywało się kolorofonem. To były trzy kolory zamknięte w jednym pudełku. Ten profesjonalny sprzęt migał w rytm piosenki, a to za sprawą kabelka z głośnika, który podawał impuls z muzyki.

Jak wspomina DJ, pod koniec lat 80. pojawiały się pierwsze urządzenia do wytwarzania dymu. - W dyskotekach można było spotkać szklane podświetlane podłogi, na których można było tańczyć. Odkryciem zaś były światła stroboskopowe i neonówki świecące ultrafioletem - opowiada. - Kiedy się ubierało na biało, to błyszczało się w tłumie. Jednak oświetlenie dyskotekowe, jakie znamy dzisiaj, pojawiło się wraz z nastaniem nowego milenium. Wtedy to do dyskotek wkroczyły m.in. lasery.

Kolorowe światła w domu

Teraz na rynku jest sporo urządzeń, które mogą oświetlić nie tylko klubowe parkiety, ale również mniejsze powierzchnie. Sprawdzą się zwłaszcza w tak wyjątkową noc, jak Sylwester. - Na topie są urządzenia, które kiedyś były modne, tylko w nowszych wersjach. Na imprezach domowych świetnie sprawdzą się urządzenia sterowane dźwiękiem albo auto - mówi Jacek Stępnicki ze sklepu Megascena.pl. - Zmieniają kolory, natężenie światła i ich miejsce. Są efekty znane z lat poprzednich, takie jak Zigzak, Flower, Derby, stroboskopy czy wytwornice dymu. Dzięki nim widzimy wiązki światła, a nie tylko refleksy świetlne na suficie i podłodze.

Zobacz także:

Efekt DISCO w modzie 

Jak podkreśla specjalista, najbardziej popularne są efekty disco w nowej odsłonie, uzupełnione o światło LED-owe zmieniają kolory, są mocniejsze i bardziej efektywne. - Jeśli chcemy zadbać o odpowiedni nastrój sylwestrowej imprezy, to najlepiej nie kupować najtańszych rzeczy, proponujemy urządzenia ze średniej półki, takie jak Eurolite, Showtech czy ADJ (Amercian DJ). Są to urządzenia, które mają dobrą jakość, dają dobry efekt i można zastosować je w domu. 

Wzmocnienie efektu disco można uzyskać za pomocą reflektora LED PAR, który da kolor, lub lampą UV. - Efektu dopełni dodatkowy stroboskop i wytwornica dymu - podpowiada Jacek Stępnicki. - Możemy też kupić multiefekt, który łączy ze sobą strobo, UV-kę, laser i derby. Można też zainwestować w lustrzaną kulę z puszczonym reflektorem, dzięki której możemy uzyskać efekt retro.


Posłuchaj
11:08 Czwórka/TOP - światełka sylwester 27.12.2021.mp3 W audycji radzimy, jak rozświetlić sylwestrową imprezę w domu (TOP/Czwórka)

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek 

Data emisji: 27.12.2021

Godzina emisji: 17.28

aw/pj

Czytaj także

Powitaliśmy 2022 rok - muzycznie i imprezowo!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 11:00
Sylwester i Nowy Rok to czas dobrej zabawy i muzycznej elektroniki. Na naszych falach usłyszycie przekrój muzyczny z największymi przebojami ponad czterech ostatnich dekad - aż po hity 2021 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwester: jak się ubrać na bal rozpoczynający nowy rok?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 10:07
Przed chwilą skończyły się święta, a przed nami niezwykła noc sylwestrowa. W tych pandemicznych czasach jesteśmy spragnieni spotkań z ludźmi, imprez, domówek, balów. I myśli pań już zaprząta to, gdzie pójdziemy, a przede wszystkim – jak się ubrać na tę jedyną w roku noc.
rozwiń zwiń