Nieprzeciętni 2022. Krzysztof Piersa: nieprzeciętność przejawia się w naszej pasji

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 19:37
- Mam nadzieję poznać ludzi, którzy robią rzeczy rzadkie, niebanalne, wymagające skupienia i izolacji, pokazują coś więcej niż inni, a jednocześnie mają odwagę pomagać swojemu szczęściu i zawalczyć o swoje pasje - podkreślał Krzysztof Piersa, juror Nieprzeciętnych 2022.
Krzysztof Piersa
Krzysztof PiersaFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Jest ekspertem uzależnień od gier komputerowych, internetu i telefonów komórkowych, ale także autorem poradników profilaktycznych i powieści fantastycznych, a niebawem wydaje erotyk. Gość Czwórki jest też youtuberem zachęcającym innych do pisania książek, a także prowadzi m.in. warsztaty realizacji marzeń. Jest także zapalonym modelarzem i stałym bywalcem klepów z mangą, a prywatnie - szczęśliwym "ojcem" dwóch atencyjnych kotów zdolnych "odinstalować Windowsa jednym skokiem na klawiaturę". 

- To różne puzzle, które jakoś udało się wewnątrz mnie pościskać, choć są z różnych pudełek. W życiu fajne jest właśnie to, że można się nie ograniczać - mówił w rozmowie z Czwórką. - W bibliotece jestem innym człowiekiem, takim "mądrym panem", który stara się coś przekazać, a w internecie kimś totalnie różnym. Dziś wiem, że warto próbować wszystkiego, nie myślę już, że do czegoś się nie nadaję, albo że czegoś nie wypada - podkreślał. - Przykład: sam zajmuję się modelarstwem od 15 lat, a z plastyki w szkole miałem "trzy na szynach". Trzeba podążać za marzeniami, bo co tak naprawdę może się stać - pytał retorycznie. 

Krzysztof Piersa w swojej karierze zajmował się też e-sportem, do jest dziś zapalonym gamerem. To pomaga mu "diagnozować" uzależnioną od sieci młodzież, ale też wyciągać pomocną dłoń do tych, którzy jej potrzebują. - Młodzi ludzie mają swoje zajawki i często są one związane z życiem w internecie, jednak w rozmowach wychodzi potem, że mają też niesamowite pasje: jeden interesuje się astronomią i zbiera pieniądze na teleskop za tysiące złotych, drugi pasjonuje się historią i bronią czarnoprochową, ktoś jeszcze inny - niemal profesjonalnie wymachuje jojo, a kolejny - jest mistrzem penspinningu - wyliczał.

Posłuchaj
11:30 czwórka piersa 2022_04_20-18-14-14.mp3 Krzysztof Piersa o swojej pracy, zainteresowaniach, ale także plebiscycie Nieprzeciętni 2022 (TOP/Czwórka) 

Czytaj także: 

Jak podkreślał, młodzi ludzie mają w sobie niestety równie wiele obaw, co pasji. - Boją się m.in., że nie będą w tym wystarczająco dobrzy, by móc się z tego utrzymać. Zachęcam rodziców, by powtarzali swoim dzieciom, że dobrze jest mieć hobby, i pokazuję podopiecznym przykłady osób, którym udało się przekuć je w pracę: jako dorośli profesjonalnie malują figurki albo są zawodowymi mistrzami gier RPG - wyliczał gość Czwórki. Jak opowiadał, jednym z trendów w sieci jest m.in. pokazywanie, jak układać rośliny. - To dowód, że właściwie każdą pasję, pomysł, marzenie można przekuć w biznes - podkreślał ekspert. 

Jak tłumaczył Krzysztof Piersa, nieprzeciętność to "coś, co się nie zdarza". - Ludzie nieprzeciętni idą pod prąd, mają odwagę nie podążać za modą - tłumaczył juror plebiscytu Czwórki. - Mam nadzieję poznać osoby, które mają hobby wymagające czasu, precyzji, ale też skupienia i izolacji, rzadkie i niebanalne pasje - podkreślał. Jak tłumaczył, szczęściu trzeba pomagać. - Warto mieć odwagę walczyć o swoje pasje. Lepiej spróbować wyjść do ludzi z tym, co kochamy, bo inaczej zawsze już możemy żałować, że tego nie zrobiliśmy - podkreślał. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 20.03.2022

Godzina emisji: 18.15

kd


Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ceny paliw rosną. Czy są alternatywy dla diesla i benzyny?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 19:44
Ceny paliw rosną, a nasze rachunki na stacjach benzynowych osiągają rekordowe wartości. Czy da się temu zapobiec, uzupełniając bak czymś innym? Czy istnieją jakiekolwiek sensowne alternatywy dla tradycyjnej benzyny lub oleju napędowego?
rozwiń zwiń