Gdzie można budować elektrownie wiatrowe w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 15:01
Barbara Czausz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie stworzyła aplikację pokazującą, gdzie można budować elektrownie wiatrowe. - Gromadzenie i przetwarzanie danych zajęło sporo czasu, jednak praca nad aplikacją była przyjemnością - mówiła w Czwórce.
Elektrownie wiatrowe są obecnie najbardziej opłacalnym i efektywnym odnawialnym źródłem energii?
Elektrownie wiatrowe są obecnie najbardziej opłacalnym i efektywnym odnawialnym źródłem energii?Foto: Shutterstock/liyuhan

Barbara Czausz, studentka geoinformatyki z Lublina, stworzyła aplikację pokazującą, gdzie można budować elektrownie wiatrowe. Wskazuje ona teren uwzględniający minimalną odległość wiatraka od zabudowań. - Dzięki wiedzy zdobytej na studiach mogłam zrobić taki produkt, jednak zajęło to sporo czasu. Analizy - wraz z tworzeniem konkretnych warstw mapy - trwały dwa tygodnie - wspominała gość Czwórki. - Jednym ze źródeł, z których korzystałam, były dane wektorowe z bazy obiektów topograficznych, dostępnej w sieci.

Po niedawnej zmianie przepisów elektrownie wiatrowe będą mogły powstawać w mniejszej odległości od zabudowań mieszkalnych niż dotychczasowe tysiąc metrów. Mimo że ta nowelizacja prawa ma wielu przeciwników. Badania pokazują, że działanie turbin i wiatraków nie powinno wpłynąć na komfort życia mieszkańców. Co ważne, nowe przepisy sprawią, że w Polsce będzie można produkować znacznie więcej energii elektrycznej z wiatru. - Warto ten temat przedstawiać w formie rzetelnych produktów geoinformacyjnych, stąd pomysł na moją aplikację - podkreślała gość Czwórki. 

Posłuchaj
07:24 wiatraki_PR4_AAC 2023_03_15-18-11-51.mp3 Barbara Czausz opowiada o swojej aplikacji (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka) 

Apka Barbary Czausz to prosta w obsłudze mapa, dostępna na większości mobilnych urządzeń, pod warunkiem że mają dostęp do internetu. - Narzędzia, które wykorzystywałam, to głównie scalanie obszarów czy tworzenie stref buforowych wokół obiektów. Dzięki nim możliwe było wyodrębnienie odległości - zaznaczała gość Czwórki. - Brałam pod uwagę także odległości potencjalnych terenów pod budowę elektrowni m.in. od rzek czy jezior. 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Barbara Czausz (studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Data emisji: 15.03.2023

Godzina emisji: 18.15

kd

Czytaj także

Black Friday online - jak robić bezpieczne zakupy w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 11:45
Wielkimi krokami zbliża się Black Friday i zakupowy szał. Od wielu lat coraz chętniej zakupów dokonujemy w sieci. Podpowiadamy, jak rozsądnie i rozważnie robić zakupy w internecie i nie dać się oszukać.
rozwiń zwiń