Jazda po rondzie. Czy wiesz, jak używać kierunkowskazów?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 21:30
W Czwórce, w cotygodniowym cyklu "Po drodze", powiemy m.in. o prawidłowym używaniu kierunkowskazów na rondzie. 
W audycji sprawdzimy, jak prawidłowo używać migaczy na rondzie
W audycji sprawdzimy, jak prawidłowo używać migaczy na rondzieFoto: shutterstock/Gold Picture

W czwartkowym wydaniu audycji wraz z Mateuszem Kulikiem sprawdzimy, jak prawidłowo używać kierunkowskazów. Główną funkcją migaczy jest to, że dzięki nim możemy informować innych uczestników ruchu o naszych zamiarach, planach i manewrach na drodze. Sygnalizują to, co na naszej trasie zamierzamy zrobić. Ich użycie ma wpływ na bezpieczeństwo i płynność jazdy, jednak niestety nie wszyscy kierowcy korzystają z kierunkowskazów właściwie. 

- Każdy na drodze, praktycznie codziennie spotyka takiego kierowcę, który ma raczej luźne podejście do stosowania kierunkowskazów - mówi Mariusz Michalak z portalu Motofakty.pl. - Jest wiele sytuacji, w których właściciele pojazdów nie używają ich w ogóle lub robią to niepoprawnie.

Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne sygnalizowanie stwarza zagrożenie na drodze. Aby inni uczestnicy ruchu wiedzieli, dlaczego pojazd zwalnia, trzeba włączać kierunkowskaz przed hamowaniem, a nie odwrotnie. W audycji sprawdzimy, jak używać ich prawidłowo.

Wcześniej powiemy o tym, jakie będą samoloty przyszłości. Podróżowanie samolotem ma się mocno zmienić i ma być dużo wygodniejsze. Począwszy od wyposażenia jednostek latających, po nowoczesne technologie, które mogą być w nim wykorzystywane. Na szybach okien na przykład mogą być wyświetlane różne dane - godzina, położenie samolotu, temperatura, prognoza pogody. Jednym dotknięciem palca będzie też można okna zasłonić. Jakie udogodnienia czekają na podróżników w przyszłości? To sprawdzi Weronika Puszkar.

Czytaj także:

W audycji także recenzja gry Diablo 4. To RPG typu hack-n-slash od studia Blizzard Entertainment. Gracz wybiera jedną z kilku dostępnych postaci, a następnie wyrusza w świat, aby walczyć z hordami potworów. Gra powraca do mrocznego klimatu pierwszych dwóch odsłon i kładzie duży nacisk na aspekt sieciowy. Więcej opowie o niej Mateusz Kulik. 

W Czwórce także serwis kulturalny oraz serwis muzyczny przygotowany przez Kubę Piątkowskiego. 


***

Na audycję TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem zapraszamy w czwartek (14.06) po godz. 17.00. Program poprowadzi Jeremi Angowski.

aw

Czytaj także

Jak uniknąć raka? "Unikaj dymu, alkoholu i... cukru w diecie"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:51
Nowotwór stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Niektórzy zwiększają ryzyko zapadnięcia na tę chorobę prowadząc niewłaściwy styl życia, m.in. stosując dietę opartą na cukrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cukier w sporcie. Ile go jeść, by sobie nie zaszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 13:53
Ruch na świeżym powietrzu odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, nowotworowym, schorzeniom układu ruchu oraz chorobom metabolicznym, zwłaszcza cukrzycy typu drugiego. Tymczasem dieta pełna cukrów prostych - wręcz przeciwnie, może im sprzyjać.
rozwiń zwiń