Cyber Women Community. Kobiety w branży IT

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 10:00
Cyber Women Community to społeczność kobiet zainteresowanych tematem cyberbezpieczeństwa, zarówno na poziomie początkowym, jak i eksperckim.
Nawet kobiety, które mają w tej branży status zawodowy, bardzo potrzebują wsparcia, żeby się pokazać i żeby mówić o sobie i o swojej pracy - mówi Agnieszka Wielądek, organizatorka społeczności Cyber Woman Community. (zdj. ilustracyjne)
Nawet kobiety, które mają w tej branży status zawodowy, bardzo potrzebują wsparcia, żeby się pokazać i żeby mówić o sobie i o swojej pracy - mówi Agnieszka Wielądek, organizatorka społeczności Cyber Woman Community. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Jedna kobieta, sześciu mężczyzn

- Razem odkrywamy cyberświat, wzmacniamy pozycję kobiet w branży IT i szkolimy nowe pokolenie cyberbezpiecznych kobiet. Promujemy i wzmacniamy je w odkrywaniu swojej drogi w nowych technologiach - mówi Agnieszka Wielądek, organizatorka społeczności Cyber Woman Community. - Okazuje się bowiem, że nawet kobiety, które mają w tej branży status zawodowy, bardzo potrzebują wsparcia, żeby się pokazać i żeby mówić o sobie i o swojej pracy. Z naszego raportu wynika, że na jedną kobietę w cyberbezpieczeństwie przypada sześciu mężczyzn.

Spotkania, dyskusje, nowe znajomości 

W jaki sposób Cyber Women Community pomaga "cyberkobietom"? - Mamy szereg ścieżek wspierających, ale przede wszystkim organizujemy spotkania, na których spotykają się profesjonalistki i amatorki. Zazwyczaj są to spotkania skupione wokół jednego tematu, który wybiera nasza społeczność w rocznej ankiecie - opowiada Agnieszka Wielądek. - Wymieniamy się doświadczeniami, ale jest też czas na spotkania "w podgrupach". Wtedy nawiązują się przyjaźnie i znajomości, które są szczególnie ważne dla dziewczyn wkraczających w ten świat. - Do Cyber Women Community trafiłam w momencie, kiedy szukałam  stażu. Znalazłam go i zostałam. Ostatnio stworzyłyśmy na przykład webinary edukacyjne skierowane do osób studiujących oraz takich, które chcą się przebranżowić - dodaje Julia Telus.

Umysł ścisły to nie wszystko

Goście audycji przekonują, że cyberbezpieczeństwo to szeroka dziedzina, która obejmuje wszystko, co jest związane z internetem, informacją i poufnością danych. - W tej branży potrzebne są osoby z wykształceniem technicznym, ale też takie, które mają umiejętności miękkie - wyjaśnia Telus, studentka bezpieczeństwa informacji w Wojskowej Akademii Technicznej. - Ja zajmuję się bezpieczeństwem informacji i zarządzaniem ciągłości działania. I choć wiem, że dziś wykształcenie kierunkowe nie zawsze jest tym, czym będziemy zajmować się w życiu, to jednak studia w zakresie cyberbezpieczeństwa ułatwiają start w tej branży.

Zobacz też:

- Żeby zajmować się cyberbezpieczeństwem, umiejętność programowania nie jest konieczna - uspokaja Agnieszka Wielądek. - W tej branży ważną rolę odgrywają cyberpsychologowie i cybersocjologowie, a zapotrzebowanie na ich usługi coraz bardziej rośnie. Potrzebni są też prawnicy, którzy zajmują się ustawodawstwem i polityką firm.  

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Goście: Agnieszka Wielądek (organizatorka społeczności Cyber Woman Community), Julia Telus (studentka WAT)

Data emisji: 17.05.2023

Godzina emisji: 17.15

kul


Czytaj także

Airflo - "zielona ściana" do walki ze smogiem i wirusami

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 19:20
MLM, projekty inwestycyjne i mleczarskie, OZE, medycyna, nowe technologie - Kamil Romuald Kozłowski działał w wielu branżach. Jego najnowszy projekt dotyczy mebli, które w połączeniu z technologią są w stanie eliminować z pomieszczeń smog oraz wirusy, bakterie i grzyby.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"ReQiu" - gra komputerowa do oceny osobowości

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 20:05
Gra komputerowa jako rozmowa o pracę? Piotr Zjawiony udowadnia, że jest to możliwe. Stworzył narzędzie rekrutacyjne, w którym połączył świat gier wideo ze światem psychologii. 
rozwiń zwiń