WRONA i "Absurdalia" - muzyczne yin-yang

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 10:52
- Jestem bardzo zadowolona z tej epki. Nie chciałam, żeby była drastycznie inna od mojej poprzedniej twórczości - mówiła WRONA w dniu premiery swojego minialbumu "Absurdalia". - Chciałam, żeby to było takie yin-yang, połączenie gatunkowe tej elektroniki, punkowych akcentów.
Wrona w Czwórce.
Wrona w Czwórce.Foto: Mateusz Kulik/Czwórka
  • W dniu premiery minialbumu "Absurdalia" WRONA odwiedziła studio Czwórki
  • Epka trafiła do serwisów streamingowych 1 marca. 
  • Pierwszym singlem zapowiadającym "Absurdalia" był "Kryzys tożsamości"
  • Na "Absurdaliach" znajdziemy dwa utwory elektroniczne, dwa w punkowym klimacie. 
  • Weronika WRONA Jasiówka komponuje, miksuje, produkuje. Jest też autorką swoich tekstów.
  • Artystka zdradza, że już pracuje nad albumem długogrającym i zaprasza na koncerty. 

"Absurdalia" jest drugim wydawnictwem na koncie laureatki piątej edycji konkursu Czwórki. Weronika WRONA Jasiówka wygrała konkurs "Wydaj płytę z Będzie głośno!" w 2021 roku. Ta wokalistka, autorka tekstów, producentka oraz perkusistka została także wyróżniona za najlepszą muzykę i teksty przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Dzięki wygranej WRONA wydała debiutancki album "Sen o smaku lukrecji", nagrała teledysk do singla "Double tap" i wzięła udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej oraz zagrała koncert na żywo w Czwórce.

Drugie dziecko artystki to epka z czterema utworami, która jest zapowiedzią kolejnego długogrającego albumu artystki. 

- Ja bardzo długo dojrzewam do pewnych zmian. Nawet gdy ukazywał się "Sen o smaku lukrecji", to już gdzieś czułam, że te emocje, które są na "Absurdaliach", już zaczynają we mnie kiełkować - przyznaje WRONA. - Pisząc te utwory, dojrzewałam jako osoba, układałam sobie w głowie, że to jest moment, w którym wypuszczam to w świat. Musiałam być pewna na 100 procent. 

"Kryzys tożsamości" zapowiadał "Absurdalia"

Pierwszym singlem zapowiadającym "Absurdalia" był "Kryzys tożsamości". - Przy "Kryzysie..." miałam takie poczucie, że jedną nogą jestem jeszcze w "Śnie o smaku lukrecji", i brzmieniowo, i tekstowo - opowiada. - To było trochę badanie terenu, gdzie dalej ja chcę iść. Musiał się wydarzyć Jarocin, musieliśmy zagrać koncert w pełnym składzie. Wtedy doszłam do wniosku, że czas uwolnić te punkowe korzenie. 

WRONA przyznaje, że nie chciała iść w gitarowe brzmienia, ale to do niej wraca i nie potrafi nad tym zapanować. 


Posłuchaj
55:08 2024_03_01 20_01_24_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Weronika WRONA Jasiówka opowiada o swoim minialbumie "Absurdalia" (Będzie głośno/Czwórka)

 

- W efekcie jestem bardzo zadowolona z tej epki - zdradza gość Damiana Sikorskiego. - Nie chciałam, żeby była drastycznie inna od poprzedniej twórczości. Chciałam, żeby to było takie yin-yang, połączenie gatunkowe tej elektroniki, punkowych akcentów.

Mimo że Weronika Jasiówka zainwestowała w lepszy muzyczny sprzęt, mikrofon, to wokale znów nagrywała pod kocem. - Dalej tworzę w ten sposób, bo to jest dla mnie komfortowe. Ja muszę mieć ten komfort - podkreśla. - Tytuł "Absurdalia" to nazwa wszelkich sprzeczności na epce. Dwa utwory są elektroniczne, dwa punkowe. Pojawia się dużo skrajności, sprzeczności: piekło-niebo, góra-dół, prawo-lewo. Wszystko jednak tworzy harmonię, całość. 

Szept mocniejszy niż krzyk

Weronika WRONA Jasiówka komponuje, miksuje, produkuje. Jest też autorką swoich tekstów. - Pisanie tekstów przychodzi mi naturalnie. Nie muszę tu nic hamować. Czuję, że mam łatwość w zachowaniu staranności, nie muszę ważyć słów - ocenia. - Lepiej napisać jedno zdanie, które w kimś zasieje ziarno refleksji i ktoś sobie sam dojdzie, o co tam chodzi. Nie chcę podawać wszystkiego na tacy. Czasem szept czy krótsze zdanie mają większą moc niż krzyk. Gdy piszę, nie muszę się gryźć w język, usuwać zdań. 


Wrona promuje swój nowy album. Fot. mat.pras. Wrona promuje swój nowy album. Fot. mat. pras.

Kiedy nowy album WRONY?

Cztery kompozycje z "Absurdaliów" są pewnym przedsmakiem nowego długogrającego albumu WRONY. - Miałam już potrzebę podzielenia się tymi utworami - zdradza. - Już pracuję nad nowymi kompozycjami, czacha mi dymi. Cenię sobie ten obecny proces. Jeszcze bardziej się staram, poświęcam tym utworom odpowiednią ilość uwagi - to moje dzieci muzyczne. To będzie bardzo bliskie "Absurdaliom". Chciałabym jeszcze bardziej gatunkowo zamieszać. Chciałabym napisać też balladę - to jest we mnie, ale jeszcze muszę się tam dogrzebać. 

WRONA - Granica Światów (Official Audio)/WRONA

W oczekiwaniu na kolejny album WRONY warto wybrać się na jej koncerty. Pierwszy z nich już 19 marca we Wrocławiu na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Później Kraków, Katowice, Sopot i Poznań. 

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski 

Gość: WRONA (Weronika Jasiówka)

Data emisji: 01.03.2024

Godzina emisji: 20.12

pj

wmkor

Czytaj także

Yans i Ptakova łączą siły w "All up to you", w drodze do kolejnych wydawnictw

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 13:58
Lata 90. wracają. Inspiracje z nich czerpie moda, film i muzyka. Doskonale słychać je we wspólnym utworze grupy Yans i Ptakovej - "All up to you". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pakiet startowy muzyka". O konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno!"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 18:30
- "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" to konkurs, który różni się od telewizyjnych talent show. U nas nie śpiewa się coverów, bo to, co liczy się najbardziej, to autorskie kompozycje - opowiada dziennikarz i pomysłodawca akcji Damian Sikorski. - I nie chodzi o pojedyncze utwory, tylko o materiał na płytę, którą Czwórka już po raz szósty wyda z Agencją Muzyczną Polskiego Radia.
rozwiń zwiń