Gladiatorzy jak gwiazdy rocka w starożytnym Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 18:20
- Niektóre źródła podają, że w starożytnym Rzymie sprzedawano flakony z potem gladiatorów jako afrodyzjak dla kobiet. Zdarzało się też, że przepocone i zakrwawione stroje wojowników były dla pań pożądanym trofeum - opowiada prof. Piotr Dyczek.
Audio
  • Gladiatorzy - czy byli bożyszczami starożytnego tłumu? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Fragment obrazu Jeana-Lona Grmea Pollice Verso (With a Turned Thumb) z 1872 roku
Fragment obrazu Jeana-Léona Gérôme'a "Pollice Verso (With a Turned Thumb)" z 1872 rokuFoto: Wikimedia Commons/dom. publiczna

Gladiatorzy byli dobrze zbudowani, umięśnieni i niezwykle zręczni. - Zdecydowana większość była werbowana wśród jeńców wojennych, część z nakazu sądu. Byli też tacy, którzy do szkoły gladiatorów trafiali, bo nie płacili długów - opowiada gość Czwórki i dodaje, że ta część historii antycznej ma wiele luk, a wiedzę na temat gladiatorów naukowcy składają jak mozaikę, z wielu drobnych elementów. 

prof. Piotr Dyczek Walka gladiatorów to nie była wolna amerykanka. W każdych zmaganiach uczestniczył sędzia, który mógł przerwać pojedynek, ale też miał prawo przypalać wojownika rozgrzanym żelazem, jeśli ten migał się od walki

Prof. Piotr Dyczek mówi także o tym, jak wyglądało życie w szkole gladiatorów i dlaczego właściciel takiego miejsca dbał przede wszystkim o pełen wachlarz rozrywek i uciech dla swoich wojowników. Zdradza też, co wspólnego miały walki gladiatorów z kultem zmarłych. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Piotr Dyczek (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 29.10.2016

Godzina emisji: 14.15

kul/mg

Czytaj także

Nie tylko władcy. Kogo i co mumifikowano w Egipcie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 17:17
5000 lat temu nad Nilem powstały pierwsze mumie. Dzisiaj są one znakomitym źródłem wiedzy o kulturze i wierzeniach starożytnej cywilizacji egipskiej. Mumifikowano nie tylko ludzi, a także zwierzęta - od bydła po ryjówkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harem - centrum zarządzania wszechświatem

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 17:20
- Najważniejszą osobą w haremie była matka sułtana, potem żony, które już urodziły mu dziecko. Między kobietami często dochodziło do konfliktów, bo wysoka pozycja w haremie przekładała się na realne wpływy polityczne – tłumaczy turkolog Władysław Chilmon.
rozwiń zwiń