Anna Jagiellonka. "Królowa bez pola do popisu"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 15:30
Mówi się o niej, że była szpetna i kłótliwa. - Za to miała dobre wykształcenie, tylko brakowało jej pola do popisu - przekonuje Anna Ziemlewska z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Audio
  • Anna Jagiellonka - szkic do portretu nieszczęśliwej w miłości (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Miniatura Anny Jagiellonki - warsztat Lucasa Cranacha Młodszego
Miniatura Anny Jagiellonki - warsztat Lucasa Cranacha MłodszegoFoto: dom. publiczna/BurgererSF

Urodziła się w 1523 roku w Krakowie, w 1575 roku została królową Polski. - Anna Jagiellonka była wychowywana jak księżniczka. Otrzymała gruntowne wykształcenie. Uczyła się języków i etykiety dworskiej, ale pozostawała w cieniu swojego rodzeństwa. Przez długi czas nie odgrywała żadnej roli - mówi Anna Ziemlewska.  

Anna Ziemlewska O rękę Anny Jagiellonki starało się wielu dziwnych władców. Jednym z najbardziej oryginalnych był młodszy brat duńskiego króla, wielki awanturnik - książę Magnus

Rodzicami Anny Jagiellonki byli Zygmunt I Stary i Bona Sforza. - Niestety królewska para rozkochana była głównie w swoich starszych dzieciach. Myślała o ich przyszłości i wykształceniu. Najmłodsze córki nie spełniły ich oczekiwań. Nie urodziły się chłopcami - opowiada ekspertka z Muzeum w Wilanowie.   

Żadna z polskich królewien nie doznała tylu upokorzeń i rozczarowań, co Anna Jagiellonka. O życiowych zakrętach, niespełnionych miłościach i życiu na drugim planie rozmawialiśmy w "Zaklinaczach czasu".

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej i  Jakub Jamrozek

Gość: Anna Ziemlewska (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie) 

Data emisji: 8.07.2017

Godzina emisji: 14.08

kul/mg

Czytaj także

Szemrana Warszawa. "Każdy złodziej miał swojego mistrza"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 17:00
- W XIX wieku przejście nocą spod Zamku Królewskiego na Tamkę to był nie lada wyczyn. Każdy spacerowicz był wyposażony w pałasz, żeby mieć czym przeciąć pętlę zarzuconą na szyję - opowiada przewodnik Łukasz Kulej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazurek Dąbrowskiego. Jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:45
Tym razem w "Zaklinaczach czasu" opowiadamy Wam historię Mazurka Dąbrowskiego. A to w związku z rocznicą - 220 lat temu w lipcu 1797 roku w Lombardii Józef Wybicki napisał tekst "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" nazywanej również "Mazurkiem Dąbrowskiego".
rozwiń zwiń