Seppuku - prawo, obowiązek i... przywilej?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 16:35
Towarzyszyła mu specjalna oprawa, uroczysty strój, asystent, zaproszeni goście. W tak zaaranżowanym otoczeniu japoński samuraj popełniał rytualne samobójstwo - seppuku. - Wydaje się to szokujące dla osób żyjących w naszej kulturze. Samuraje nad życie przedkładali honorową śmierć - tłumaczy w Czwórce Krzysztof Wyderka z portalu samuraje.com.
Audio
  • Korzenie i znaczenie japońskiego rytuału seppuku (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Marzolino/Shutterstock.com

Krzysztof Wyderka "Harakiri" to bardziej potczne i uznawane za wulagnre określenie rytualnego samobójstwa. Dlatego lepiej używać "seppuku"

- Seppuku wykształciło się w Japonii mniej więcej w XII wieku wraz z wytworzeniem się warstwy samurajskiej, aczkolwiek podobne rytuały i obrzędy były znane wcześniej wśród ludów Azji Wschodniej i Syberii - mówi Krzysztof Wyderka. - Rytuał polegający na rozcinaniu brzucha związany jest z wierzeniami Japończyków, którzy uważali, że centralnym punktem ludzkiego ciała jest właśnie brzuch: siedlisko emocji i uczuć - dodaje zaproszony znawca kultury japońskiej.

Jak wyjaśnia, początkowo seppuku popełniano na polu bitwy, a dopiero w okresie Edo czyli od XVII wieku rytuał ten stał się bardziej sformalizowany. - Zwykle towarzyszyło mu wiele osób: urzędnicy, którzy czuwali nad przebiegiem ceremonii oraz, przede wszystkim, wybrany przez popełniającego seppuku inny samuraj, którego zadaniem było obcięcie głowy samobójcy - opowiada Krzysztof Wyderka.

Krzysztof Wyderka Na potrzeby popełnienia seppuku adaptowano dziedziniec pałacu lub ogród. Przygotowywano też białe maty i parawany - kolor biały w Japonii symbolizuje żałobę i śmierć

Czemu służyło obcięcie głowy, dlaczego nie popełnienie seppuku było plamą na honorze samuraja, czy robiły to też kobiety, jak mają się samobójcze akty samurajskie do decyzji o straceńczej śmierci, podejmowanej przez Japończyków w okresie II wojny światowej, oraz jakie są najbardziej znane z historii przykłady popełnienia seppuku - więcej o tym w nagraniu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Krzysztof Wyderka (samuraje.com)

Data emisji: 19.08.2017

Godzina emisji: 14.08

jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyprawa do Japonii. "To zupełnie inny świat"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 16:22
- Przyroda, kuchnia, kultura, a przede wszystkim ludzie - każdy z tych elementów różni Japonię od naszego kraju - mówi studentka i podróżniczka Dominika Markiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japońska kuchnia. Sekret wiecznej młodości kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 11:15
W Japonii wskaźnik otyłości jest jednym z najniższych w krajach rozwiniętych. - 90 proc. Japonek nigdy nie było na diecie. Ich kuchnia i zdrowy styl życia sprawiają, że pojęcie "dieta" właściwie w tym kraju nie istnieje - mówi japonistka i restauratorka Alicja Than.
rozwiń zwiń