Nie tylko mundial. Gdy wojna przerywa sportowe kariery

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 11:00
Rosyjski mundial rozpoczęty, piłka w grze, a my przypomnimy sylwetki znakomitych polskich sportowców odnoszących sukcesy w międzywojennej Polsce. Janusz Kusociński, Ernest Wilimowski czy Stanisława Walasiewiczówna to tylko niektórzy z nich. 
Audio
  • Gabriela Jatkowska, autorka książki "Przerwane Igrzyska" opowiada o przedwojennych sportowcach (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Halina Konopacka, 1928 rok
Halina Konopacka, 1928 rokFoto: PAP/Paul Fearn/Alamy Stock Photo

- W rodzinie Janusza Kusocińskiego fascynacji sportem nie było, w przeciwieństwie do rodziny Janusza Kuchara, ale sport był dla niego ucieczką od szkoły, w której się nudził - mówi Gabriela Jatkowska, autorka książki "Przerwane Igrzyska". - Chłopaki formowali wtedy pierwsze drużyny piłkarskie. On się zafascynował na początku palantem, potem piłką nożną, odkrył, że właśnie tym chciałby się zajmować - dodaje. 

Kusociński uwielbiał czas na świeżym powietrzu, dużo biegał, wystąpił też na mistrzostwach lekkoatletycznych, gdzie wygrał i bieg, i sztafetę. - Gdy jego sportowa gwiazda rozbłysła dostawał mnóstwo listów, otaczał się kobietami, bardzo cenił sobie towarzystwo kobiet pięknych, były wśród nich aktorki - mówi gość Czwórki. - Przyjaźnił ze Stasią Walasiewiczówną. 

Gabriela Jatkowska Kusociński znał Halinę Konopacką i podziwiał ją. Chciał powtórzyć jej sukces zdobycia złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w 1928 roku, co mu się udało w 1932 roku w Los Angeles

Karierę sportową Janusza Kusocińskiego, jak i wielu sportowców tamtych lat, brutalnie przerywa wybuch II wojny światowej. Odmawia on współpracy z niemieckimi sportowcami, walczy w obronie Polski, ginie w Palmirach w 1940 roku. Decyzję o współpracy z okupantem podejmuje Ernest Wilimowski, znakomity piłkarz, który w jednym meczu potrafił strzelić aż 10 bramek. Ten znakomity napastnik gra w meczach propagandowych dla Niemców. Na wiele lat wymazany był z kart polskiej historii. 

Jakie przygodny spotkały Janusza Kusocińskiego w jego karierze sportowej? Jak wyglądało spotkanie Ernesta Wilimowskiego z Kazimierzem Górskim w 1974 roku? Czy Stasia Walasiewiczówna też ma życiorys pełen kontrowersji? O tych sportowcach, opisanych w "Przerwanych Igrzyskach" Gabrieli Jatkowskiej, rozmawialiśmy z autorką w "Zaklinaczach czasu".  

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Gabriela Jatkowska (autorka książki "Przerwane Igrzyska")

Data emisji: 16.06.2018

Godzina emisji: 14.17

pj/gs

Czytaj także

Wąsata historia Polski. Od szlachcica do hipstera

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 11:50
- Moda na wąsy pojawiła się w Polsce za Stefana Batorego. Wraz z żupanami i kontuszami jako efekt wpływów Wschodnich. Potem towarzyszyła nam m.in. w latach 80. ubiegłego wieku oraz w obecnym stuleciu - opowiada historyk Łukasz Przybyłek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń