X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie tylko mundial. Gdy wojna przerywa sportowe kariery

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 11:00
Rosyjski mundial rozpoczęty, piłka w grze, a my przypomnimy sylwetki znakomitych polskich sportowców odnoszących sukcesy w międzywojennej Polsce. Janusz Kusociński, Ernest Wilimowski czy Stanisława Walasiewiczówna to tylko niektórzy z nich. 
Audio
  • Gabriela Jatkowska, autorka książki "Przerwane Igrzyska" opowiada o przedwojennych sportowcach (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Halina Konopacka, 1928 rok
Halina Konopacka, 1928 rokFoto: PAP/Paul Fearn/Alamy Stock Photo

- W rodzinie Janusza Kusocińskiego fascynacji sportem nie było, w przeciwieństwie do rodziny Janusza Kuchara, ale sport był dla niego ucieczką od szkoły, w której się nudził - mówi Gabriela Jatkowska, autorka książki "Przerwane Igrzyska". - Chłopaki formowali wtedy pierwsze drużyny piłkarskie. On się zafascynował na początku palantem, potem piłką nożną, odkrył, że właśnie tym chciałby się zajmować - dodaje. 

Kusociński uwielbiał czas na świeżym powietrzu, dużo biegał, wystąpił też na mistrzostwach lekkoatletycznych, gdzie wygrał i bieg, i sztafetę. - Gdy jego sportowa gwiazda rozbłysła dostawał mnóstwo listów, otaczał się kobietami, bardzo cenił sobie towarzystwo kobiet pięknych, były wśród nich aktorki - mówi gość Czwórki. - Przyjaźnił ze Stasią Walasiewiczówną. 

Gabriela Jatkowska Kusociński znał Halinę Konopacką i podziwiał ją. Chciał powtórzyć jej sukces zdobycia złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w 1928 roku, co mu się udało w 1932 roku w Los Angeles

Karierę sportową Janusza Kusocińskiego, jak i wielu sportowców tamtych lat, brutalnie przerywa wybuch II wojny światowej. Odmawia on współpracy z niemieckimi sportowcami, walczy w obronie Polski, ginie w Palmirach w 1940 roku. Decyzję o współpracy z okupantem podejmuje Ernest Wilimowski, znakomity piłkarz, który w jednym meczu potrafił strzelić aż 10 bramek. Ten znakomity napastnik gra w meczach propagandowych dla Niemców. Na wiele lat wymazany był z kart polskiej historii. 

Jakie przygodny spotkały Janusza Kusocińskiego w jego karierze sportowej? Jak wyglądało spotkanie Ernesta Wilimowskiego z Kazimierzem Górskim w 1974 roku? Czy Stasia Walasiewiczówna też ma życiorys pełen kontrowersji? O tych sportowcach, opisanych w "Przerwanych Igrzyskach" Gabrieli Jatkowskiej, rozmawialiśmy z autorką w "Zaklinaczach czasu".  

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Gabriela Jatkowska (autorka książki "Przerwane Igrzyska")

Data emisji: 16.06.2018

Godzina emisji: 14.17

pj/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wąsata historia Polski. Od szlachcica do hipstera

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 11:50
- Moda na wąsy pojawiła się w Polsce za Stefana Batorego. Wraz z żupanami i kontuszami jako efekt wpływów Wschodnich. Potem towarzyszyła nam m.in. w latach 80. ubiegłego wieku oraz w obecnym stuleciu - opowiada historyk Łukasz Przybyłek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń