Jak zostać genealogiem. "Trzeba mieć w sobie dużo ciekawości"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 15:20
- Ciekawość, zacięcie, detektywistyczne i cierpliwość – to cechy, bez których nie da się być genealogiem – przekonują goście Czwórki, genealogowie Marta Raczyńska-Kruk, Michał Gierszon, Łukasz Karpecki.
Audio
  • Jak zostać genealogiem i jak wygląda praca przedstawicieli tego zawodu? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nejron Photo/Shutterstock.com

Mamy potrzebę konfrontowania się ze swoją przeszłością, ale także z wielką historią. Właściwie cały publiczny dyskurs kręci się wokół historii i naszej pamięci Marta Raczyńska-Kruk

- Kierunkiem studiów najwłaściwszym do tego, by zostać genealogiem wydaje się historia, ale to niepełne, bo w każdym kierunku studiów humanistycznych można znaleźć elementy, które pozwolą być bardziej skutecznym jako genealog - tłumaczył Łukasz Karpecki. A jak przekonywał Michał Gierszon, choć genealogii, jako kierunku studiów nie ma na uczelniach, ważna jest umiejętność właściwego patrzenia na wydarzenia z przeszłości i wyciąganie z nich odpowiednich wniosków.  


Czwórkowi goście i Beata Kwiatkowska Czwórkowi goście i Beata Kwiatkowska

A jak wygląda praca genealogów w USA i jak działają tamtejsze korporacje, zajmujące się tą dziedziną? Jakie oczekiwania mają Polacy, szukający swoich korzeni i co najbardziej ich zaskakuje, kiedy już je poznają? Czy w tej branży zdarzają się "sprawy nierowziązane" i kto nie jest dobrym genealogiem? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie wysłuchaliśmy także historii Łukasza Karpeckiego, który od dziecka zajmuje się wyszukiwaniem swoich przodków, a pierwsze drzewo genealogiczne stworzył jako 13-latek.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Marta Raczyńska-Kruk i Michał Gierszon, Łukasz Karpecki (Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce)

Data emisji: 31.05.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/kul

Czytaj także

Youtuber Wojtek Drewniak o historii bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 09:00
Anna Jagiellonka była "turbo brzydka", za to Kościuszko to "niezłe ciacho". Wojtek Drewniak na YouTubie prezentuje historię, jakiej nie poznacie w szkole.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Latający smok od Tytusa Boratiniego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 19:00
Marzenia o zdobywaniu przestworzy realizowało wielu, a jednym z pionierów lotnictwa był Polak - Tytus Boratini.
rozwiń zwiń