Che Guevara - rewolucjonista na motocyklu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 13:00
Do historii przeszedł jako idol zrewoltowanej młodzieży. - Zanim przyłączył się do rewolucji kubańskiej, odbył długą motocyklową wyprawę po krajach Ameryki Łacińskiej. Napatrzył się na nędzę i ubóstwo, i postanowił to zmienić - opowiada dyplomata i dziennikarz Lech Miodek.
Audio
  • O rewolucji kubańskiej, "kronikach motocyklowych" i Las Vegas w Hawanie (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Mural przedstawiający Che Guevarę w Hawanie
Mural przedstawiający Che Guevarę w HawanieFoto: Attila JANDI/Shutterstock.com

Ernesto Rafael Guevara de la Serna na Kubę przybył w 1953 roku, tuż po ukończeniu studiów medycznych na uniwersytecie w Buenos Aires. - Był nie tylko lekarzem, ale też człowiekiem o bardzo wyraźnie ukształtowanych poglądach politycznych. Czytał Marksa i filozofów niemieckich, ale do "nauk leninowskich" podchodził bardzo krytycznie - wyjaśnia gość Czwórki.

Jaką rolę w życiu Che Guevary odegrała Frida Kahlo? Dlaczego Hawana była kubańskim Las Vegas? Jak wyglądało życie na Kubie przed 1953 roku? Czym zasłynął Fidel Castro? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Ania Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Lech Miodek (dyplomata i dziennikarz "Przeglądu")

Data emisji: 6.10.2018

Godzina emisji: 14.10

kul/pj

Czytaj także

Objawienia w Fatimie. Co wydarzyło się 100 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 16:50
13 maja 1917 roku w Fatimie trójce dzieci ukazała się Matka Boska. Przekazała Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi orędzie znane jako "tajemnice fatimskie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzyżacy. "Dobrze funkcjonująca korporacja"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 16:30
- Rutyna Krzyżaka była nudna. Wstawał o 4 rano, przd śniadaniem uczestniczył w dwóch mszach. Po posiłku zajmował się obowiązkami - pracował w stajni, w warsztacie, a jesly był zmyślny to w kancelarii - opowiada historyk Marcin Sałański.  
rozwiń zwiń