Poznań - miasto z tradycjami do robienia udanych powstań

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 17:00
- Powstanie Wielkopolskie nie było pierwszym wygranym przez Poznaniaków zrywem. Pierwsze udane powstanie odbyło się w XIX wieku, przed nadciągającym Napoleonem - wspomina dr Marek Przybylski.
Audio
  • Powstanie Wielkopolskie w historii, w grze komputerowej i w poznańskim muzeum (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Poznań - panorama miasta
Poznań - panorama miastaFoto: ratmaner/Shutterstock.com

Czytaj także
flaga warszawa 1200.jpg
Orzeł, który mógł być pawiem i nie zawsze czerwona czerwień

Jak podkreśla rozmówca Jakuba Jamrozka, Wielkopolanie w tamtych czasach nie działali według ściśle ustalonego planu, dlatego data wybuchu Powstania Wielkopolskiego była raczej przypadkowa i powiązana z charakterem Ignacego Jana Paderewskiego. Światowej sławy pianista i orędownik sprawy niepodległości Polski uparł się bowiem, żeby pojechać do Warszawy przez Poznań. 26 grudnia 1918 r. przybył do stolicy Wielkopolski i zatrzymał się w hotelu Bazar. - Jego wystąpienie na balkonie hotelowego pokoju dzień później ukazało się w gazetach, ale było punktem zwrotnym, a nie zapalnym, jeśli chodzi o wybuch powstania - wyjaśnia historyk kultury. 

To, co miało bezpośredni wpływ na rozpoczęcie walki, to była kontrakcja prusko-niemiecka na przemówienie Paderewskiego. Jak wyglądała i jaki miała finał? O tym m.in. w nagraniu audycji.


Czytaj także
Pałac Kultury 1200x660.jpg
Pałac Kultury i Nauki. "To Polska w pigułce"

Dr Marek Przybylski opowiada także o najważniejszych dla Powstania Wielkopolskiego miejscach w Poznaniu i o grze komputerowej poświęcone historycznemu zrywowi. Jakub Jamrozek zagląda również do Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Marek Przybylski (historyk kultury, Fundacja Zakłady Kórnickie)

Data emisji: 29.12.2018

Godzina emisji: 14.10

kul

Czytaj także

Historia Polski bywała kobietą. Silną i zaradną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 16:20
- W naszej historii jest przynajmniej z 30 momentów, w których to kobiety - silne i zaradne - zadecydowały o istnieniu państwa Polskiego - przekonuje Kamil Janicki, autor książki "Damy polskiego imperium".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Styczniowe. "Ukrywaj się, uderzaj i uciekaj w las"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 16:30
Zaczęło się 22 stycznia 1863 roku, trwało do jesieni roku następnego i było najdłuższym oraz najbardziej masowym zrywem niepodległościowym w czasie zaborów. - Nie było wielu przygotowań militarnych i taktycznych, właściwie istniały tylko manifesty polityczne, myśl i plany - opowiada Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
rozwiń zwiń