X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poznań - miasto z tradycjami do robienia udanych powstań

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 17:00
- Powstanie Wielkopolskie nie było pierwszym wygranym przez Poznaniaków zrywem. Pierwsze udane powstanie odbyło się w XIX wieku, przed nadciągającym Napoleonem - wspomina dr Marek Przybylski.
Audio
  • Powstanie Wielkopolskie w historii, w grze komputerowej i w poznańskim muzeum (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Poznań - panorama miasta
Poznań - panorama miastaFoto: ratmaner/Shutterstock.com

Czytaj także
flaga warszawa 1200.jpg
Orzeł, który mógł być pawiem i nie zawsze czerwona czerwień

Jak podkreśla rozmówca Jakuba Jamrozka, Wielkopolanie w tamtych czasach nie działali według ściśle ustalonego planu, dlatego data wybuchu Powstania Wielkopolskiego była raczej przypadkowa i powiązana z charakterem Ignacego Jana Paderewskiego. Światowej sławy pianista i orędownik sprawy niepodległości Polski uparł się bowiem, żeby pojechać do Warszawy przez Poznań. 26 grudnia 1918 r. przybył do stolicy Wielkopolski i zatrzymał się w hotelu Bazar. - Jego wystąpienie na balkonie hotelowego pokoju dzień później ukazało się w gazetach, ale było punktem zwrotnym, a nie zapalnym, jeśli chodzi o wybuch powstania - wyjaśnia historyk kultury. 

To, co miało bezpośredni wpływ na rozpoczęcie walki, to była kontrakcja prusko-niemiecka na przemówienie Paderewskiego. Jak wyglądała i jaki miała finał? O tym m.in. w nagraniu audycji.


Czytaj także
Pałac Kultury 1200x660.jpg
Pałac Kultury i Nauki. "To Polska w pigułce"

Dr Marek Przybylski opowiada także o najważniejszych dla Powstania Wielkopolskiego miejscach w Poznaniu i o grze komputerowej poświęcone historycznemu zrywowi. Jakub Jamrozek zagląda również do Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Marek Przybylski (historyk kultury, Fundacja Zakłady Kórnickie)

Data emisji: 29.12.2018

Godzina emisji: 14.10

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia Polski bywała kobietą. Silną i zaradną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 16:20
- W naszej historii jest przynajmniej z 30 momentów, w których to kobiety - silne i zaradne - zadecydowały o istnieniu państwa Polskiego - przekonuje Kamil Janicki, autor książki "Damy polskiego imperium".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Styczniowe. "Ukrywaj się, uderzaj i uciekaj w las"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 16:30
Zaczęło się 22 stycznia 1863 roku, trwało do jesieni roku następnego i było najdłuższym oraz najbardziej masowym zrywem niepodległościowym w czasie zaborów. - Nie było wielu przygotowań militarnych i taktycznych, właściwie istniały tylko manifesty polityczne, myśl i plany - opowiada Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
rozwiń zwiń